Nemají u nás dlouhou tradici. Z Ameriky do Evropy docestovaly až v 19. století, a to jen jako okrasné rostliny. Na chuť jsme jim přišli ještě o nějaký ten pátek později. Ale od té doby se v našem jídelníčku zabydlely natrvalo. Aby ne! Sladké, zvonovité papriky nejen že skvěle chutnají, ale dodávají našemu tělu mnoho cenných látek. Kolik a jakých, to už záleží na konkrétní odrůdě i barvě.

63ea1b5f4af71obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zelená paprika

Jde o nedozrálou červenou, žlutou, nebo oranžovou papriku. Proto je také méně sladká, lehce nahořklá. Pokud by na rostlině zůstala déle, pak by se i ona časem vybarvila. A tak jí, kromě pestrého kabátku, chybí i velká zásoba cenných karotenoidových barviv. Jenže namísto nich má ve velkém množství jinou, pro tělo nepostradatelnou látku – kyselinu listovou. Ta je důležitá nejen v těhotenství, kdy přispívá ke správnému vývoji nervové soustavy plodu. Neobejde se bez ní vůbec nikdo. Příznivě ovlivňuje tvorbu červených krvinek, zmírňuje vyčerpání a zlepšuje imunitní systém. Jak proces zrání odbourává v zelené paprice chlorofyl, kyseliny listové ubývá. Není to ale jediná cenná látka, kterou paprika v tomto stadiu zralosti obsahuje. Najdete v ní, byť v nižším množství, vitaminy A, C nebo K, a také minerály jako draslík, hořčík, fosfor a vápník.

Žlutá paprika

Je už podstatně sladší, než její zelené, mladší já. Kromě toho v plodu vzrostlo množství vitaminů E a C, je nabitá také rostlinnými barvivy – karotenoidy. Konkrétně zeaxanthinem a luteinem, což jsou důležité antioxidanty, které ocení hlavně vaše oči. Chrání je například před šedým zákalem. Detoxikují však celé tělo. Žluté papriky pomáhají při snižování hladiny „zlého“ cholesterolu v krvi, a s tím i předcházení riziku srdečních chorob. A prospívají i pleti.

63ea1c07a72d6blobid0.jpg

Foto: Shutterstock

Červená paprika

Rudě zbarvené plody jsou nejbohatší na vitaminy. Například vitaminu C mají až čtyřikrát víc, než oblíbené citrony nebo pomeranče. A mnohonásobně víc oproti paprice zelené. Vaše tělo bude červené paprice vděčit také za flavonoid rutin. Ten má pozitivní vliv na cévy, které chrání před kornatěním a udržuje je pružné. Pomáhá tak při křečových žilách, hemeroidech nebo zvýšeném tlaku krve. Zvýšený obsah zinku zase pozitivně ovlivňuje imunitní systém i kvalitu vlasů a nehtů. Vysoké množství provitaminu A (betakorotenu) zase chrání naši pokožku. Před slunečními paprsky i proti předčasnému vzniku vrásek.

Oranžová paprika

Je specifickým druhem, ale co se obsahu barviv a vitaminů týče, je mezistupněm mezi paprikou žlutou a červenou. Vyniká sladkou chutí.

Zdroj informací: Farma Božice, Pharma Point

Čtěte také: