ikea

Dnešní zelený čtvrtek mě inspiroval k článku o zelené barvě v bytě. Zdá se hodně kontroverzní a mnozí by si ji do bytu nedali, ale když se citlivě zkombinuje, vnese do našeho života pohodu a pocit bezpečí.

Něco ze symboliky

Zelená je barvou přírody a působí uklidňujícím dojmem. Je to barva jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Pozitivně ovlivňuje náladu člověka, uklidňuje a uvolňuje. Je znakem rovnováhy. Říká se jí také barva zdraví. Zelená má uklidňující účinek na nervový systém, je účinná při syndromu vyhoření, může ztišit i migrény.

Kam se hodí?

Díky svému účinku je nejvhodnější na stěny koupelen a ložnic, ale jak uvidíte ve fotogalerii, můžete ji použít do všech místností. Záleží na vybraném odstínu, a těch má zelená nepočítaně. Od svěží žlutozelené přes jasnou zářivou zeleň až po uklidňující měkkou barvu mechu.

S čím ji nejlépe kombinovat?

Zelená bude nejlépe vypadat s bílou, která podpoří její svěžest, a se žlutou, která s ní dokonale souzní a působí optimisticky. Chcete-li dosáhnout romantické nálady, zkuste kombinaci šedozelené s růžovou. Velmi provokativně, ale svěže vypadá kombinace s modrou. Zajímavého efektu můžete dosáhnout, zkombinujete-li zelenou s teplými odstíny šedé. To už vyžaduje opravdu zkušené oko, aby místnost nepůsobila ponurým dojmem.

Zajímavost

Zelená je také barvou plodnosti, proto bývala v 15. století barvou svatebních šatů, ale o tom někdy příště

Inspirujte se interiéry v zelených odstínech a možná na zelenou v bytě změníte názor

Zdroj fotografií. Facebook magazínů Veranda, Ikea a House&Beatiful

Čtěte také:

Reklama