Zámek Zelená Hora nevypadá na první pohled nijak zvláštně. Ale určitě vás zamrazí při vyprávění tajemných událostí z roku 2001. Dveře, které nikdy nešly otevřít, byly najednou dokořán a v okně se zjevilo tajemné světlo.

zamek

Zámek Zelená Hora stojí u Nepomuku na Plzeňsku. V podvědomí většiny z nás se drží především jako místo nálezu Zelenohorského rukopisu. Nás ale spíš než rukopis bude zajímat jeho tajemná pověst a události, které se měly stát docela nedávno.

Píše se 2. září roku 2002 a v Plzeňském deníku vychází článek, jenž zmiňuje události z prosince předešlého roku. Vyprávěl je tehdejší uživatel zámku, Němec Frank-Rainer Telemann.

Zámecký pán se považuje za racionálně smýšlejícího člověka, přesto však připustil, že toho dne poprvé zažil něco, co si neumí vysvětlit. „S dvěma dalšími lidmi jsme přijeli na nádvoří. Zamřížované dveře do jedné z místností, které nikdy nešly otevřít, byly dokořán. Neexistuje k nim klíč, koroze dřív nedovolila ani pohnout klikou. Napřed mě napadlo, že se dovnitř dostal zloděj, dveře nebyly ale nijak poškozené. Pak jsem myslel, že otevřít mohl průvan - ale v místnosti není jediné rozbité okno. Neuměl jsem si vysvětlit, jak se dveře otevřely. Navíc nyní se s nimi bez velké síly nedá pohnout,“ řekl tehdy deníku Telemann.

Nad otevřením dveří, s nimiž nejde jinak ani pohnout, bychom mohli mávnout rukou. Jenže vyprávění Telemanna pokračuje. Téhož měsíce před Vánoci, kdy na zámek přijeli dva zedníci a kraj se ponořil do černé tmy, se do tmy ponořila i budova, jež byla v polovině 17. století přestavěna z hradu na zámek. Byla totiž bez elektřiny. Jenže zámecký pán i oba zedníci spatřili v jednom z oken světlo. Bylo oranžové a připomínalo svíci nebo krb. Za pár minut světlo zmizelo. Všichni se vydali do místnosti, ale byla, jak jistě čekáte, zcela prázdná.

Psychotronici, s nimiž se Telemann spojil, hledají vysvětlení ve zdejší hladomorně, kde údajně zahynulo několik desítek lidí.

V loňském roce se zámek otevřel návštěvníkům na dva dny na konci června. Termíny, kdy otevře své brány v roce letošním, nejsou zatím známy.

Reklama