Proto jsme pro vás připravili jednoduchý přehled tvrzení, která již dnes ve světě nových technologií nemají oporu. Kterým z pěti nejčastějších věříte vy?
Mýtus 1: Zelená energie je pro běžné spotřebitele drahá
Zelená energie za příplatek? To už pro dnešní spotřebitele platit nemusí. Ačkoliv někteří tradiční dodavatelé si za energii z obnovitelných zdrojů rádi účtují poplatky navíc, může domácnost díky zelené elektřině naopak ušetřit.
„Při výběru dodavatele elektřiny si můžete vybrat takového, který nabízí zelenou elektřinu za takzvané velkoobchodní ceny. Dodavatel, který vám takovou službu nabídne, vám účtuje jen cenu spotřebované elektřiny, neplatíte tedy žádné drahé paušály,“ vysvětluje Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele. Výběrem dodavatele si také zvolíte, komu peníze za odebranou elektřinu pošlete. Vaše domácnost tak může namísto kouřících elektráren podporovat provozovatele vodní elektrárny, který elektřinu vyrábí jen pomocí přírodních sil.
Mýtus 2: Při špatném počasí zůstanu bez proudu
Když se řekne zelená energie, většina z nás si ji spojí pouze se solárními panely nebo větrnými elektrárnami. Logicky si tak klademe otázku, zda by tyto zdroje byly schopné pohánět domácnosti i v zimě nebo bezvětří?
Zelenou elektřinu ale dnes bez problému dokážeme získávat bez ohledu na denní nebo roční dobu. Využíváme zařízení na spalování biomasy, bioplynové stanice nebo vodní elektrárny. Lidstvo se navíc učí energii čím dál účinněji akumulovat a uchovávat v bateriích. Dnes už si proto energii ze slunce nebo větru můžeme jednoduše schovat do zásoby. Stejně tak jsou dobře dostupné i baterie pro domácnosti, které uchovají elektřinu z fotovoltaického panelu umístěného na střeše rodinného domu. Vaše domácnost se tak stane téměř nezávislou a většinu elektřiny si vyrobí sama.
Mýtus 3: Zelená energie je jen marketingový tah
Nejčastější mýtus, se kterým se české domácnosti mohou setkat. I když je pro nás ochrana životního prostředí a větší udržitelnost samozřejmostí, máme strach, že naletíme „zelenému marketingu“ a budeme platit vyšší ceny bez skutečného přínosu. Naštěstí ale už i v Česku působí dodavatelé, se kterými můžete mít jistotu ve snižování své uhlíkové stopy.
Jednou z takových společností je český startup bezDodavatele, který domácnostem dodává energii pouze od lokálních výrobců z udržitelných zdrojů. Dodávkami elektřiny z českých vodních, solárních nebo větrných elektráren podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů, ale také snižování emisí v našem okolí.
Mýtus 4: Naše domácnost je jen kapka v moři
Pokud máte pocit, že jedna rodina odběrem čisté energie stejně nic nezmění, uvědomte si následující: i menší domácnost přechodem na zelenou elektřinu ušetří téměř 1,3 tuny CO2 ročně. To je stejné množství, které ročně spotřebuje 58 plně vzrostlých stromů. U rodiny s velkou spotřebou elektřiny by už takových stromů bylo 280!
„Každý z nás může ovlivnit, komu bude posílat peníze za elektřinu, jeho domácnost přitom nepozná žádný rozdíl. Můžou to být firmy, které podporují kouřící uhelné elektrárny, nebo to můžou být čeští výrobci čisté energie,“ upozornil Robert Chmelař. „Společně tak můžeme vzít změnu do vlastních rukou a zasadit se o lepší ovzduší v Česku,“ dodal.
Více informací Bezdodavatele.cz
Nový komentář
Komentáře
Začala jsem se trochu zajímat o dotace a docela by mě zajímalo, jak vyřešit ideálně fotovoltaickou elektrárnu na dům. S kým máte třeba zkušenost z hlediska bezproblémové instalace?
Zdravím, když si takhle doma vyrábíte elektřinu, tak jak to pak teda prosím řešíte s přebytky energie co nespotřebujete? Máte baterie?
Také jsem nechávala v minulém roce instalovat na střechu domu fotovoltaickou elektrárnu a vybrala jsem si proto firmu https://fotovoltaikabenekovesco.cz/ Jsem spokojená, protože se to vše udělalo rychle a hlavně pro nás i za dobrou cenu.
Potřebovala bych se zeptat na vaše zkušenosti z hlediska fotovoltaické elektrárny. Jak to funguje? Určitě se to vyplatí? Provoz toho a nějaká návratnost? A co dotace? Je složité si je vyřídit?
Úspora energií je teď velkým tématem a hlavně zateplení, které je teď velmi potřeba řešit. Já jsem zateplil dům rychle a levně sám. Sehnal jsem si materiál za celkem přijatelnou cenu a hlavně se mi i podařilo sehnat levně lešení od https://leseni.cz/
Mám ve svém domě vytápění tepelným čerpadlem vzduch-voda a nedávno se na něm objevila závada samozřejmě ve večerních hodinách, přesto ale tepelná čerpadla považuji za nejlepší volbu. Byla jsem zoufalá a nevěděla, co mám dělat, ale pak mi sousedka poradila instalatéry nonstop, kteří přijeli, i když bylo pozdě večer. Byla jsem překvapená jejich příjemným přístupem a rychlostí, jakou závadu odhalili a opravili.
Kolem toho je nafouknutá podle mě jen zbytečně velká bublina. Lidi stejnak nikdy nebudou nakloněný 100% jen jedný straně a změny je třeba brát. Obnovitelný zdroje jdou spíš ruku v ruce s dnešní dobou, která je nakloněná moderním technologiím, takže i v tomto směru já věřím, že postupně se najde takový systém, aby to fungovalo a od uhlí se úplně upustilo. Dneska máme na střeše panely a už nevím, jak bychom bez nich fungovali, bezdodavatele tady máme opravdu krátce kvůli výkupu a dodávce zároveň a zatím super. Co to v naší lokalitě sleduju, tak nejsme jediní, kdo takto energii bere z vlastního zdroje, takže přibývá nejen lidí, co o to má zájem, ale podle mě i věří tomu, že prostě uhlí do dalších let už nemá smysl využívat. Někomu svůj názor nevnucuju, dívám se na to jen svojí optikou.
Tak je to jen komerční článek, ale stejně - většinu elektřiny v tuzemsku pořád vyrábí uhelné elektrárny. Vodních máme málo, a není ani dost řek, kde by šlo ještě nějaké stavět. Solární panely, zabírající úrodnou půdu, na které by mohlo růst něco užitečného, to je snad zbytečné komentovat. Ty mají být když tak na střechách již stojících staveb, ne na zelené louce. Totéž ty větrníky - velmi smutný pohled v Krušných horách na celá pole obrovských větrníků, které tam zohyzďují krajinu, už beztak zničenou povrchovými doly. Jediné aspoň trochu rozumné jsou jaderné elektrárny. Ale těch máme taky málo, a ještě proti nim protestují aktivisté. Tak já nevím, co je vlastně ta "zelená energie". Spalování biomasy určitě ne, to je ještě větší katastrofa, než uhlí.