Používání žehličky a dalších nástrojů, jejichž princip je založený na působení vysoké teploty, může způsobit poškození vlasů zvláště tehdy, pokud je používáte příliš často, nebo nesprávně. Proces bezpečného narovnávání vlasů je totiž poměrně zdlouhavý – je nutné použít tepelnou ochranu, být šetrný k místům, které jsou náchylné na lámání a také použít správnou teplotu pro vaše vlasy. Není tedy divu, že mnozí ve snaze ušetřit čas tyto kroky přeskakují.

6479c30cbbb35obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak žehlička funguje

Žehlička funguje tak, že z vlasů vytáhne vlhkost, čímž zajistí to, že budou vlasy rovné a na jednom místě. Proto si také můžete při žehlení vlasů všimnout, jak pára stoupá vzhůru. Po umytí se vlasy vrací zpět do své původní podoby právě proto, že se jim vrátila vlhkost.  

Co může způsobit

Výsledkem častého narovnávání vlasů může být například:

  • poškození
  • krepatění
  • roztřepené konečky
  • vypadávání vlasů
  • svědění vlasové pokožky

Jak často ji tedy používat

To je velice individuální, každé vlasy jsou jiné a liší se také technika žehlení každé ženy. Pokud už si vlasy narovnávat musíte, sáhněte po žehličce maximálně dvakrát nebo třikrát týdně. Obecně ale platí, že jemnější prameny jsou náchylnější k poškození a tak by se měla minimalizovat jak četnost jejich narovnávání, tak i teplota, která k tomu bude použita.

Jak pracovat s různými typy vlasů

Kudrnaté vlasy

Potřebují vlhkost, je tedy na pováženou, jak často jim ji budete žehlením ubírat. Podle vlasového stylisty Aarona Grenia ale na druhou stranu snesou (a vzhledem ke své odolnosti i potřebují) větší teploty. Použití hydratačních šamponů a kondicionérů, či aplikace tepelné ochrany by měla být nutností.

Vlnité vlasy

"Pokud se obáváte poškození nebo se snažíte o nápravu poškozených vlasů, je důležité dát jim pauzu od horkých nástrojů co nejčastěji," uvádí vlasový stylista Grenia pro Byrdie. Vlnité vlasy zároveň vyžadují k jejich narovnání mnohem méně úsilí, nežli vlasy kudrnaté. Vyvarujte se použití vysokých teplot a opět použijte tepelnou ochranu.

Rovné vlasy

U rovných vlasů se žehlička používá spíše k jejich uhlazení a stylingu. Není proto potřeba žehlit vlasy nijak dlouho. Vzhledem k tomu, že rovné vlasy jsou nejjemnější, měla by na ně být použita nejnižší teplota. Tepelnou ochranu rozhodně nevynechávejte.

Zdroj info: byrdie, vlasový stylista Aaron Grenia, stylecrazeinstraight

Čtěte také: 

Reklama