Máte někdy problém se žehlením speciálních materiálů?
Máme pro vás několik užitečných rad, jak to bez chyby zvládnout!

Látky, které vyžadují speciální zacházení, jako např. spojované materiály, umělá kožešina, úplety, krajky, kůže a rukavičkářská useň (jemně hlazená kůže), materiály s koženým vzhledem, nažehlovací materiály, vlasové tkaniny, tenounké materiály a materiály připomínající useň, jsou zahrnuty v uvedených kategoriích:
Tkaniny s povrchovou strukturou se musí žehlit opatrně, aby byla zachována jejich krásná struktura. Pro strukturované materiály platí následující pravidla:

Sametové tkaniny by se měly žehlit z rubové strany na jemně vypodloženém (polštářkem) žehlicím prkně, nebo z lícové strany přes žehlící hadřík nebo kousek stejného materiálu. Žehlete ve směru vlasu. Po vyžehlení samet lehce vykartáčujte měkkým kartáčkem.
Tkaniny s vystupujícím povrchem, jako např. úplety, látky s vystupujícím povrchem nebo vyšíváním, by měly být žehleny z rubové strany na lehce vypodloženém žehlícím prkně, nebo přes froté. Aplikujte hodně páry.
Na pletené nebo vystupující povrchy použijte jemný tlak, na vyšívané povrchy tlak vyšší. Krepové tkaniny musíte žehlit opatrně, aby nedošlo ke sražení, nebo naopak vytahání látky. Žehlete po vláknu, za použití co nejmenšího množství páry.
Lesklé materiály, jako např. činč nebo leštěná bavlna, by se měly žehlit z lícové strany, bez hadříku na žehlení a jen s malým množstvím páry, nebo zcela bez ní, aby byl zachován lesk.

Nelesklé materiály žehlete z rubové strany, aby si zachovaly matný povrch na líci.

Žehlení nových speciálních materiálů

Každá látka vyžaduje zvláštní způsob žehlení. Avšak nové speciální látky jsou obzvláště citlivé na příliš vysokou teplotu nebo páru. Řiďte se následujícími obecnými doporučeními, ale vždy zkuste nejprve vyžehlit jen malý kousek, abyste přišli na to správné nastavení pro daný materiál.

Jemné tkaniny
Choulostivé druhy hedvábí a jeho klony rychle absorbují teplo a vyžadují jen lehký dotyk při žehlení. Příliš těžká ruka by mohla zavinit připálení tkaniva, zkrabacení zase zanechává stopy na lícní straně látky. Abyste tyto „hřebeny“ eliminovali, žehlete švy přes vrstvu papíru vloženého mezi lemy a látku.

Látky se sametovou strukturou
Manšestr, samet, bavlněný aksamit a další vlasové materiály je třeba žehlit lehce – tak, aby nebyl vlas rozmačkán.

Pokud jde o umělou kožešinu, umělou kůži, vinyl, metalické a korálkovité materiály, tak tyto materiály nenapařujte. Žár by totiž mohl roztavit vlákna a pára by mohla zmatnit povrchový lesk.  

      
Reklama