m

Clematis, česky klematis nebo též plamének je velmi oblíbená a také rozšířená popínavá květina, která už z dálky poutá pozornost širokou škálou květů. Možná ji také pěstujete a uvítáte pár zajímavostí, které jsem pro vás vypátrala.

Klematis je dřevnatějící liána, která pochází z mírného pásma. Pěstuje se neuvěřitelných 250 botanických druhů a 500 kříženců.

  • Od čeho je odvozeno její jméno? Clematis pochází ze starořeckého klema, což je ohebný šlahoun, takže vlastně úponka. Název plamének zase pochází z latinského flammula, což je malý plamen.
  • Jak je to s tou žebráckou bylinou? Pletivo většiny druhů obsahuje toxický kaulosapogenin, který může podráždit a poškodit pokožku. Ve středověké Francii si žebráci potírali šťávou klematisu ruce a nohy, aby se jim otevřely rány a oni vzbuzovali větší soucit kolemjdoucích.
  • Nohy ve stínu, hlava na slunci. Toto pořekadlo určitě znáte, a je základem úspěšného pěstování klematisu. Má rád slunce a vlhko, ale ne přemokření. V místech, kde jsou jeho kořeny, by měl být stín. Pokud nemáte možnost k němu zasadit nižší keřík, nebo jinou rostlinu, pomůže mulč, který zabrání vysychání kořenového systému.  
  • Nekvete vám klematis až do podzimu? Klematis by měl kvést od června až do září, ale většinou se tak neděje. Chcete vědět proč? Pokud neodstraníte horní květy včetně prvního páru listů, začne rostlina vytvářet semena a to ji vysiluje. Takže tajemství úspěchu dlouhotrvající kvetení je ostříhání těchto květů a rostlina bude kvést mnohem déle.

m

Tyto rozumy jsem načerpala u specialisty na klematisy pana Josefa Dufka

Podívejte se na jeho krásné klematisy

Foto autorka a Josef Dufek

Čtěte také:

Reklama