Rychlý Stripes je nazýván filmem pro celou rodinu a je tomu právě tak.
Zasmějí se při něm děti každého věku a ani jejich starší doprovod se nebude nudit. Dokonce některé vtípky jsou v tomto filmu určeny právě pro ně.

 

Rychlý Stripes je příběhem zebry, kterou sledujeme od jejího ztracení ze spárů cirkusového průmyslu až na dostihové dráhy.
V počátku se dušička dětského diváka ustrne, jelikož je malá zebra ponechána v bedně na silnici, a ještě k tomu hrozně prší. Záběr na její uslzené oko již dává tušit, že ve filmu půjde o víc než pohyb a krásu zvířat. Zvířata zde mluví, mají duši - a dokonce své touhy a sny.

 

Zebra, která je později nazývána jménem Stripes (stripe - proužek), je nalezena hodným farmářem (Bruce Greenwood), který ji odveze na svou farmu. Tam si ve stáji najde spoustu kamarádů, mezi které patří stará koza Franny (český dabing Veronika Žilková), kohout Reggie (Josef Carda), pelikán Husa (Patrik Hezucký) a děti si mohou oddechnout, že Stripes už není sám.

 

Farmář bydlí se svou dcerou v blízkosti dostihového závodiště a jeho pozemek sousedí s výběhem pro závodní koně. Tak má Stripes možnost seznámit se s koni nafoukanými, ale také se svou přítelkyní, klisnou Candy. Ta ho povzbuzuje k trénování na dostihy, právě tak jako poník Tucker a stará moudrá koza Franny. Jsou zkrátka jedna parta a povýšení koně ze závodiště je nakonec nemohou zastrašit ani vyvést z rovnováhy. Stripes trénuje a závodí s poštovním vozem, zúčastní se nočního dostihu a „posiluje“ oráním pole.

Ve filmu je pár dobrých „rodinných“ vtípků, vše se děje (místy až příliš) v rychlém sledu. Když zvířata poprvé promluví, je třeba si na jejich způsoby vyjadřování chvíli zvykat. Jsou to přeci jen zvířata živá, ne animovaná. Ale za chvíli chápete jejich charaktery, které bezpochyby vlastní. Mluví jeden přes druhého, a to se tančící mouchy objeví až v druhé polovině filmu. Přibzučí si to do záběru, tančí a představitelé jejich českého dabingu (Michal Suchánek a Richard Genzer) se na jejich rozšafném temperamentu skutečně vyřádí.

 

V závěru filmu vjíždí zebra na dostihy v parádním obleku, stejných barev, jako má jeho žokejka Channing, dcera farmářova. I její maminka závodila v sedle a jistě by ji takto ráda viděla.

 

Ve snímku je užito minimálně triků, většina scén se zvířaty byla dlouze a pečlivě připravována. Ale neříkejte dětem, že zebra dostihové koně předběhne jen v pohádce.

 

Pokazilo by jim to konec filmu, který je pohádkově šťastný. Tvůrci si dlouze vychutnali každý detail happy endu, ale tak to v rodinném filmu má být.  

 

 

 

 

 

Rychlý Stripes (Racing Stripes)

Žánr: Animovaný, Komedie, Rodinný film
Délka: 84 minut

Scénář a režie: Frederik Du Chau

Scénář:  Steven P. Wegner, Kirk De Micco, David Schmidt

Kamera:  David Eggby

Střih: Tom Finan

Zvuk: Christopher S. Aud

Hudba: Mark Isham

 

Český dabing: 

Zebra Stripes – Zdeněk Podhůrský, Pelikán Husa – Patrik Hezucký, Kohout Reggie – Josef Carda,

Pes - Zdeněk Mahdal, Zuk – Michal Suchánek, Bzuk – Richard Genzer, Koza Franny – Veronika Žilková

 

Distributor: Hollywood Classic Entertainment,  premiéra: 12. 5.2005

 

Kde film dávají v kinech, najdete ZDE

 

Reklama