Po mláděti lachtana, žirafy a dvojici pand červených se řady zvířat v nejstarší české zoo rozšiřují o dalšího kopytníka. Je jím samička zebry bezhřívé, která přišla na svět v prvních hodinách neděle 2. srpna 2015.

zebricka

ZOO Liberec chová dva poddruhy zebry stepní – zebru Chapmanovu a právě zebru bezhřívou. U obou poddruhů se podařilo letos odchovat mláďata, navíc ve všech případech se jedná o samičky. Ta narozená v neděli dostala jméno Candy a jejími rodiči jsou Kora (*2005) a samec Indy (*2010). Aktuální mládě zebry bezhřívé je teprve druhé zaznamenané ve zdejším chovu, který začal v roce 2006. Předchůdcem Candy byl samec Marty, narozený v roce 2010.

Matka Kora porodila po rok trvající březosti bez asistence ošetřovatelů v nočních hodinách a nachystala pracovníkům úseku milé ranní překvapení. Mladá zebra prospívá dobře a již dva dny po příchodu na svět užívá letního slunce ve venkovním výběhu, kde jí dělá společnost matka, další dva členové zebří skupiny a skupina sedmi žiraf Rothschildových, se kterými obývají zebry společnou expozici. Návštěvníci tak mohou pozorovat na jednom místě téměř stejně staré samičky žirafy a zebry.

zebra

Zebra bezhřívá  (Equus quagga borensis)

Tato zebra obývá v Ugandě travnaté pláně a řídké lesy s horami do nadmořské výšky 4500 m. V roce 1918 se předpokládalo, že je tento poddruh zebry stepní v přírodě zcela vyhuben, nové výzkumy však potvrdily opak.

Samci mohou dorůstat výšky 120 - 140 cm v kohoutku a vážit 215 - 340 kg. Barva těla zebry je okrová až špinavě bílá, s širokými černými pruhy. Pruhování směřuje až ke kopytům. Druhové jméno si zebra získala díky redukované hřívě, kterou zvíře téměř ztrácí ve třech letech stáří.

zebra

Zebra bezhřívá žije v rodinných skupinách o velikosti 6 - 20 jedinců, které se sdružují se stády i jiných druhů kopytníků, jako jsou například pakoni. Vůdčí klisna vede hierarchicky uspořádané stádo, které uzavírá jeden dospělý samec. Mladí samci se seskupují do tzv. mládeneckých stád. Klisna rodí po roce březosti jedno mládě, které dospívá ve stáří 12 měsíců. Dožívá se 20 - 40 let.

Jejich nepřáteli jsou v přírodě lvi, hyeny, levharti a gepardi.

Reklama