Neliným otcem je úspěšný komik Arnošt Frauenberg, který je součástí stand-up comedy show Na stojáka. Ve své dceři vycítil potenciál, a tak se nyní sedmnáctiletá Nela postavila na pódium s vlastním výstupem už v patnácti letech. A protože to rozhodně nebyl žádný propadák, vystupuje pravidelně jednou nebo dvakrát měsíčně.

image.png

Neříkám to lidem, ale do lidí

Mladá komička studuje druhý ročník gymnázia a zatím nemá jasno, co by chtěla v životě dělat. Ve hře je herectví, ale i psychologie. „Chtěla bych, aby mi stand-up zůstal spíš jen jako koníček, jako odreagování při jiné hlavní práci,“ svěřuje se.

Kvůli věku ani svému pohlaví se zatím nesetkala s žádnými předsudky. Na pódiu se ovšem snaží publikum odfiltrovat. „Před tím, než vylezu před lidi, jsem nervózní, ale jakmile už tam stojím, vytvořím si kolem sebe ochrannou bublinu. Ve většině stand-upů to neříkáte těm lidem, ale do lidí. Není tam moc interakce,“ vysvětluje Nela.

Neliny stand-upy jsou založené na pečlivé přípravě. Má sice i kolegy, kteří rádi a hodně improvizují, ale ona si to nedovede představit. „Moje noční můra je, že by mě někdo postavil před publikum a řekl, ať si na místě vymyslím vystoupení,“ říká. Jednotlivé výstupy mívají kolem dvou stránek a jejich celková tvorba trvá zhruba měsíc. Následně ho odříká během sedmi až deseti minut. Vzhledem ke svému věku musí komička dobře volit témata. Vyhýbá se černému humoru i sprostým slovům.

5d0750dba7b4aimage.png

Praštěnou puberťačku nečekejte

Každý stand-up navíc probírá s otcem, na kterém si testuje jeho potenciál uspět. Nikdy ale není dopředu jisté, čemu a jak se bude publikum smát. Každé je totiž jiné. Mnohdy se tak stává, že místa, která se Nele nezdála ani moc vtipná, sklízejí největší úspěch. „Atmosféra při stand-upech je úplně jiná, než když to říkáte jednomu člověku,“ popisuje Nela.

Momentálně má komička v záloze asi tři stand-upy, které jsou hodně inspirované jejím životem. Jeden z nich se týká nerozhodnosti. „Řeším v něm například to, že až budu mít řidičák, nebudu vědět co dělat, až mi na semaforu naskočí oranžová. Možná budu chtít vylézt ven, ale nebudu se moct rozhodnout, kterým okénkem to bude,“ nechává nahlédnout do svého výstupu.  

Největší úspěch podle ní mají témata ze života. Čím víc se s nimi dokáže člověk identifikovat, tím víc se většinou směje. Nela se také snaží nezapadnout do žádné škatulky, jako je třeba blbá blondýna apod. To jí dává větší prostor pro kreativitu.

Kdo si ovšem myslí, že Nela je potřeštěná puberťačka, které je všude plno a která se snaží být neustále středem pozornosti, mýlí se. Samu sebe popisuje jako introvertního extroverta. „Abych byla otevřená i v soukromí, musím na to mít svoje lidi. Jen tak před někým se nepředvádím. Má to tak i velká část dalších komiků,“ uzavírá.

Přečtěte si také:

Reklama