5e2ac9f4acd89image.png

Poprvé se Jana Vacková na brusle postavila už ve třech letech. Pochází totiž z hokejové rodiny a tomuto sportu se věnuje i její bratr a bratranci. Jana tedy v podstatě vyrůstala na zimním stadionu.

Momentálně je obránkyní týmu HC Berounské Lvice, který hraje první ligu. Kromě toho ale působí i v týmu Prague Ice Ladies. Spolu s dalšími čtyřmi hráčkami hokeje se loni vypravila do Kanady na Mistrovství světa v rybníkovém hokeji. 

Všimla jsem si plakátu od České asociace rybníkového hokeje, který hledal ženský tým na mistrovství. Řekla jsem si, že to vůbec není špatný nápad, ale dobrá šance, jak reprezentovat Českou republiku. Takže jsem hned začala jsem shánět členky do týmu,“ vzpomíná Jana Vacková. Ta přiznává, že to nebylo úplně jednoduché, protože výdaje na cestu jsou vysoké. 

5e2aca48ae46aimage.png

Prague Ice Ladies se staly prvním ženským evropským týmem, který se rybníkového mistrovství v Kanadě zúčastnil a jeho členky mají v plánu vyrazit i letos. Část finančních prostředků na nákladnou cestu tak vybírají prostřednictvím sbírky na stránce Hithit.

Loni se dámy probojovaly do čtvrtfinále, a to i přesto, že na rybnících v Česku kvůli vyšším teplotám nemohly moc trénovat. Doufají, že letos by mohlo klapnout ještě lepší místo. Jejich hlavním cílem ovšem je si mistroství hlavně užít. Minimálně tak, jako minulý rok. „Byl to neuvěřitelný zážitek, úžasní lidí a skvělé prostředí. V Montrealu se mi strašně líbilo, že tam hokejem opravdu žijí. Po celém městě byly rozeseté zamrzlé upravené plochy a lidé si na nich mohli kdykoli zabrusli nebo zahrát hokej,“ vypráví Jana Vacková.

5e2aca56d918dimage.png

Kvůli nemožnosti trénovat na rybníku jsou ovšem české hráčky poněkud v nevýhodě. Mezi hrou na stadionu a na rybníku jsou totiž zásadní rozdíly. „Led na rybníku je horší, takže hrozí větší riziko úrazu. Venku se kvůli mrazu taky hůř dýchá. Hřiště má jiné rozměry, je mnohem menší a místo mantinelů jsou sněhové bariéry. Každý tým může mít jen 5 hráčů, ale zápas se hraje čtyři na čtyři bez brankářů, a proto jsou nižší branky. Zápasy nemají rozhodčího, ale dohlíží na ně takzvaný pozorovatel, který zapisuje góly. Za každý faul se připisuje gól soupeři. Liší se i hrací doba, která je 2 x 15 minut,“ vysvětluje Vacková.

5e2aca63e1584image.png

Hráčky se navíc musely vypořádat s nízkými teplotami, které jsou v Kanadě na denním pořádku. „Moc dobře jsme věděly, že v Kanadě je i –20 stupňů, takže jsme se vybavily opravdu teplými bundami. Nepříjemné bylo, že nás mráz štípal do obličeje, ale hrály jsme naplno, takže jsme se díky tomu zahřály,“ uvádí Jana Vacková.

Letošní mistrovství se koná od 13. do 16. února.

Reklama