zahradaUrčitě to znáte. Pohled na smutný záhon, o který se nikdo léta nestaral, protože nebyl čas ani síly nazbyt. Vesele si v něm rostou všechny druhy plevelů, kopřivy se na vás přímo smějí, z hlíny vykukuje hrdlo zapomenuté láhve nebo střepy rozbitého květináče a půda je tak tvrdá a udusaná, že do ní není možné nic zasadit. Objevili jste podobný kousek země, který čeká na svou obnovu? Jak z ošklivého káčátka udělat okrasný záhon lahodící vašemu oku? Každá žena má v sobě kousek zahradního architekta!

Pryč s plevelem

Plevel je nezvaný návštěvník, kterého se potřebujeme zbavit především. Nánosy nechtěných planých rostlin můžeme samozřejmě odstranit mechanicky s pomocí zahradního náčiní - motyčky, lopatky a především ochranných rukavic, ale takový postup nemusí být zcela dokonalý. Přece jen jde o velmi namáhavou a zdlouhavou práci, u které se snadno unavíte. Na zničení plevelu nadobro lze použít speciální totální herbicid a nejlépe zorat celou plochu záhonku do hloubky okolo 20 cm. Výborným pomocníkem pro zorání tvrdé půdy je například rotavátor, který nahradí klasický rýč.

Kompost plný života

Půda nechaná ladem přímo volá po nových živinách. Oživíme ji novým substrátem a především kompostem, který je potřeba do zeminy pořádně zapracovat. Pokud nemáte přístup k vlastnímu organickému kompostu, využít zahradasamozřejmě můžete i kvalitní hnojiva běžně dostupná v zahradnických centrech. Zbývá už jen vytvarovat záhon do podoby, kterou jste si pro svůj nový okrasný koutek vymysleli.

Jednoduchost a styl

I velká červená rajčata mohou být pro někoho tou pravou okrasou zahrady. Pojďme se ale podívat, jak vytvořit stylový a téměř bezúdržbový záhon, který bude připomínat třeba eleganci jednoduchých, ale precizních japonských zahrad. Možností není zdaleka málo. Ať už se rozhodnete pro tvarované konifery, stálezelený zimostráz v kombinaci s kúrou nebo okrasnými kamínky, pro bylinky a divoce vyhlížející trávy nebo kombinaci kamenného korýtka s trvalkami a dřevěných palisád, kterými svůj záhonek ohraničíte - fantazii se meze nekladou!

Téměř bez práce

Poslouchat o bezúdržbovém záhonku, kterým se budeme pouze kochat, je příjemné. Jak toho ale dosáhnout? Přece jen bude potřeba trochu práce, a to při pokládce ochranných materiálů, které nám pomou zabránit prorůstání plevelu. Aktuálním trendem při rekonstrukci nebo zakládání okrasného záhonku je pokrytí zeminy speciálními mulči, které dobře poslouží jako ochrana pro jinak nenáročné rostliny, jako jsou právě okrasné jehličnany, odolné druhy trvalek nebo bylinek.

Tip odborníka:

zahrada„Mletá kůra nebo štěpka z rozdrcených větví přirozeně podporují rozvoj prospěšných půdních organizmů. Na druhou stranu brání zárodkům plevele v jejich růstu a množení. Dekorační kůry navíc zabraňují přílišnému vypařování vody a v neposlední řadě také dobře vypadají. Použít můžete i atraktivní mulčovací kamínky různých barev i velikostí,“ popisuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu Štěrboholy.

Finální úpravy a dekorace

zahradaObrubníčky, dřevěné palisády, rohože z tkaného rákosu nebo i náspy z kamínku či kůry - ty všechny jsou tady, aby vám usnadnily dokončení okrasného záhonu. Jestli je rozmístíte do přesných geometrických obrazců nebo jen přirozeně orámujete přechod mezi záhonkem a trávníkem, to už je na vás! K dostání jsou i různé druhy venkovního osvětlení, která decentně odkryjí vaši chloubu i pod rouškou tmy třeba při večerním posezení s přáteli. Některá světla jsou dokonce zabudována do kamenného obalu a nepůsobí tak rušivým dojmem.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.