Včera jsem navštívila natáčení nejrozsáhlejšího koprodukčního projektu České televize, jímž bude dvoudílná historická minisérie mapující životní osudy mladé Marie Terezie. Natáčení nyní probíhá na zámku v Kroměříži a bude se ještě točit ve Valticích, Bratislavě, Vídni a v Toskánsku. Podívejte se na pár fotek, které jsem nafotila na natáčení a také v zákulisí. Brzy se můžete těšit na rozhovor s Vojtěchem Kotkem, který získal roli Františka Štěpána Lotrinského.

Minisérie vzniká v uniátním koprodukčním modelu čtyř evropských veřejnoprávních televizí - České televize, rakouské ORF, slovenské RTVS a maďarské MTVA. V hlavní roli se objeví rakouská herečka Marie-Luise Stockinger (24 let), Františka Štěpána Lotrinského zahraje už zmiňovaný Vojtěch Kotek a matku Marie Terezie, Alžbětu Kristýnu Brunšvicko-Wolfenbüttelskou, představuje Zuzana Stivínová.

hlavni role

Herci ve filmu jsou ze všech čtyř koprodukčních zemí a tudíž i celé natáčení probíhá čtyřjazyčně. Pár ukázek nám bylo předvedeno na tiskové konferenci a je opravdu zajímavé vidět, jak se dialogy dějí v němčině, odpovídá se v češtině, slovenštině a nebo maďarštině.

dornhelm

Foto: Profimedia.cz

Režisérem je Robert Dornhelm, který má na svém profesním kontě mimo jiné nominaci na Oscara nebo spolupráci se Stevenem Spielbergem. Na svém filmařském kontě má přes třicítku filmů, režíroval herecké osobnosti, mezi kterými jsou například Grace Kelly, Helena Bnham Carter, Omar Sharif nebo Josh Brolin. Na tiskové konferenci se vyjádřil, že se mu natáčení v ČR líbí, ale jediný problém má s jídlem, které mu sice chutná, ale bojí se, že odjede dvojnásobný.

scena

sce

jdk

u stolu

fozt

Autorka scénáře je Mirka Zlatníková, která musela dát dohromady představy o Marii Terezii všech čtyř zemí a nebyl to lehký úkol, protože byly dost rozlišné. S tématem císařovny „obtěžovala“ různé televize už mnoho let a vždy byla odmítnuta s tím, že tak drahý film nemá šanci vzniknout. Nakonec se to podařilo díky kreativnímu producentovi Janu Maxovi, který dokázal tento těžký úkol rozjet a spojit čtyři země.

Pohled do kostymérny, kde už vzniklo přes 400 paruk a další nové se připravují. Ve filmu není možné zahlédnout někoho bez paruky, stejně tak, jako to bylo v době za Marie Terezie.

paruka

parks

paruky

park

fa

bbot

saty

ples

park

Obdiv všem hercům, kteří musí přežít natáčení v neskutečné zimě, která je nejen venku, ale i v prostorách celého zámku.

herci

Minisérie se točí do 26. června a koncem roku by se již měla objevit na České televizi. A je opravdu na co se těšit.

Reklama