Sluníčko nás už několik dnů láká ven, a pokud máte na svém dvorku nebo zahradě kousek zbytečného místa, určitě vám můžeme doporučit založení vlastní užitkové zahrádky.

"Není důležité pěstovat si hromady zeleniny, kterou nakonec ani nespotřebujete. Raději si důkladně promyslete, kterou zeleninu mají rádi všichni členové vaší rodiny, a podle toho zahrádku osaďte.

Je vhodné zaměřit se spíše na tu zeleninu, která je v obchodech méně často dostupná a která je dražší. Tu levnější a dostupnější zeleninu si můžete zakoupit. Přednost dáváme také té zelenině, která se konzumuje čerstvá," radí zkušená zahradnice Ivana Losertová.

Pokud si dáte při plánování zeleniny na vaši zahrádku záležet, můžete být zásobeni čerstvou zeleninou po celý rok. V květnu tak můžete sklízet třeba chřest, v červnu ředkvičku, brambory, cibuli nebo špenát, v červenci baklažány, celer nebo kedlubny, v srpnu květák či hrách a tak pokračujeme dál po celý zbytek roku.

Jak na nedostatek místa?
"Snažíme se užitkovou zahradu začlenit do té okrasné. Ovocné stromky a keře mohou být živým plotem, stromkový angrešt, rybíz nebo borůvka zasazené v krásné nádobě ozdobí váš domovní vchod nebo terasu. Bylinky či například jahodník můžete pěstovat i na okně v truhlíku."

Pro užitkovou zahradu bychom si měli zvolit vhodné místo, které je dostatečně světlé a přitom chráněné před větrem. V blízkosti by měla být voda, kompost a skladovací prostor na nářadí, které používáme.

Velkou výhodou u ovoce a zeleniny, které pěstujete doma, je jejich zdravotní nezávadnost. Sami si kontrolujete čím hnojíte. Samozřejmě se snažíme vyhnout chemickým hnojivům a postřikům, pokud to jde.

Dbáme také na to, aby byla zahrádka stále čistá a upravená, zbavená plevele. Dostatečná zálivka v době, kdy je nedostatek srážek, je samozřejmostí.

A jak jsou na tom čtenářky Žena-in.cz s pěstováním vlastní zeleniny?
Pouhých 5 % dotázaných čtenářek tvrdí, že by zeleninu z vlastní zahrádky nevyměnily ani za nic. Naopak, celým 17 % čtenářek nestojí vlastní zahradka za námahu, protože se to při dnešních cenách zeleniny nevyplatí.

Některé čtenářky by rády pěstovaly zeleninu na vlastní zahrádce (39 %), ale bohužel k tomu nemají prostor. A 39 % čtenářek pěstuje část zeleniny a jinou zeleninu si kupuje v obchodě.

Jak jste na tom vy? Máte svou zeleninovou zahrádku?    

TIP: Co s vypěstovanou zeleninou? Inspirujte se na  VAŘENÍ.                      
Reklama