Sluníčko nás už několik dnů láká ven, a pokud máte na svém dvorku nebo zahradě kousek zbytečného místa, určitě vám můžeme doporučit založení vlastní užitkové zahrádky.
"Není důležité pěstovat si hromady zeleniny, kterou nakonec ani nespotřebujete. Raději si důkladně promyslete, kterou zeleninu mají rádi všichni členové vaší rodiny, a podle toho zahrádku osaďte.
Je vhodné zaměřit se spíše na tu zeleninu, která je v obchodech méně často dostupná a která je dražší. Tu levnější a dostupnější zeleninu si můžete zakoupit. Přednost dáváme také té zelenině, která se konzumuje čerstvá," radí zkušená zahradnice Ivana Losertová.
Pokud si dáte při plánování zeleniny na vaši zahrádku záležet, můžete být zásobeni čerstvou zeleninou po celý rok. V květnu tak můžete sklízet třeba chřest, v červnu ředkvičku, brambory, cibuli nebo špenát, v červenci baklažány, celer nebo kedlubny, v srpnu květák či hrách a tak pokračujeme dál po celý zbytek roku.
Jak na nedostatek místa?
"Snažíme se užitkovou zahradu začlenit do té okrasné. Ovocné stromky a keře mohou být živým plotem, stromkový angrešt, rybíz nebo borůvka zasazené v krásné nádobě ozdobí váš domovní vchod nebo terasu. Bylinky či například jahodník můžete pěstovat i na okně v truhlíku."
Pro užitkovou zahradu bychom si měli zvolit vhodné místo, které je dostatečně světlé a přitom chráněné před větrem. V blízkosti by měla být voda, kompost a skladovací prostor na nářadí, které používáme.
Velkou výhodou u ovoce a zeleniny, které pěstujete doma, je jejich zdravotní nezávadnost. Sami si kontrolujete čím hnojíte. Samozřejmě se snažíme vyhnout chemickým hnojivům a postřikům, pokud to jde.
Dbáme také na to, aby byla zahrádka stále čistá a upravená, zbavená plevele. Dostatečná zálivka v době, kdy je nedostatek srážek, je samozřejmostí.
A jak jsou na tom čtenářky Žena-in.cz s pěstováním vlastní zeleniny?
Pouhých 5 % dotázaných čtenářek tvrdí, že by zeleninu z vlastní zahrádky nevyměnily ani za nic. Naopak, celým 17 % čtenářek nestojí vlastní zahradka za námahu, protože se to při dnešních cenách zeleniny nevyplatí.
Některé čtenářky by rády pěstovaly zeleninu na vlastní zahrádce (39 %), ale bohužel k tomu nemají prostor. A 39 % čtenářek pěstuje část zeleniny a jinou zeleninu si kupuje v obchodě.
Jak jste na tom vy? Máte svou zeleninovou zahrádku?
TIP: Co s vypěstovanou zeleninou? Inspirujte se na VAŘENÍ.
Nový komentář
Komentáře
máme zahrádku ale malou
zahrádku bohužel nemáme...jen bylinky na balkoně
chrest me nechutna
Ještěřička:tohle není chřest,jsou to nějaké plody nebo tobolky a má to fialové květy,asi to je jenom obchodní název otka:patří myslím do brukvovitých,takže má takovou tu trochu štiplavou chuť,pěstuje se pro bulvu,dá se jíst za syrova i vařená
esunad:asparagus by měl být chřest
esunad:co je to vodnice a jak chutná?dik
Nejsnažší je pěstování ovoce. To roste samo . Začne to třešněmi, potom rybíz, meruňky, broskve, hrozny, švestky, blumy. Co děti nesnědí, zavařuji a mrazím. Ze zeleniny máme nejradši rajčata, děti hlavně malinkatá žlutá. Ale okopávat třeba brambory by mi nikdo nedonutil, to máme na zbytku zahrady raději obrovský trávník.
Sunnynka:Mám od Digestu 1000 rad pro zahrádkáře.je to opravdu dobrý rádce,ale dražší.
období 200 rajčat,dva foliaky paprik a feferonek mám už šťastně za sebou,teď pěstuji jenom to co se nedá koupit-dýně,cukety,různé saláty,bylinky,tuřín,vodnici,fazole,boby,barevné salátové řepy,kadeřávek,barevný květák,chřest,čínské zelí.Na internetu objevím stále něco nového,včera jsem objevila asparagus peas a teď co to je.
tsss....nejde to jako odkaz....prostě si to zkopíruj jo?
http://www.vybercz.iol.cz/content/hkv_preview.php?hash=&id=560&obec_typ_kat=3&referer=%2Fcontent%2Fhkv.php%3Fhash%3D%26obec_typ_kat%3D3%26subkateg%3D32
Esťa: a v knihkupectví určitě najdeš nějakou dobrou knížku o pěstování zeleniny. Třeba moc zajímavou knížku má Digest: http://www.vybercz.iol.cz/content/hkv_preview.php?hash=&id=560&obec_typ_kat=3&referer=%2Fcontent%2Fhkv.php%3Fhash%3D%26obec_typ_kat%3D3%26subkateg%3D32. Mám ji doma a je skvělá
Gerda: Díky za rady...vykoukne sluníčko a jdu na to :-))
esťa: když je ten pozemek zanedbaný, tak je vždycky nejlepší to celé přerýt, vybrat plevele a začít tím, že nasázíte rané brambory. Ty se musí taky odplevelovat a okopávat, tím se pozemek očistí a po bramborách se nasází nějaká přísada, co se dá koupit na trhu - kadeřávek, pórek, salát, kedlubny...důležité je zbavit se plevele. Nejlíp se okopává zednickou kramlí, nepřekopne se pěstovaná rostlinka a přitom se kolem ní vybere i ten nejmenší plevel. Taky je potřeba vybrat kamínky.
Já jsem byla panelákové dítě. Dnes, téměř ve 40-ti jsem si našla přítele s domečkem a se značně zanedbanou zahradou..je to spíš skladiště všeho možného harampádí...já se tak těším, až budu sázet kytičky a bylinky a zeleninku....ale já vlastně ani nevím, kde začít...a jak co pěstovat :-((
Já to jenom přelítla očima Ale zaujalo mě, že je lepší pěstovat zeleninu, která v obchodech není tak dostupná My teda pěstujeme rajčátka, který jsou hlavně přes léto dostupný až až, ale chuťově jsou ty naše a ty z obchodu nebe a dudy
já bývala vášnivá zahrádkářka a mívala jsem celý rok vlastní zeleninu. Teď bohužel žiju v paneláku a ze vzpomínek na to zahradničení. Nejvíc mi schází černý kořen - ten se nedostane koupit a já ho na zahrádce mívala. Chutná skvěle, jako chřest. Pamatuju si, jak jsem využívala každý kousek země, třeba po raných bramborách jsem hned sázela pekingské zelí a pórek, kadeřávek. Kadeřávek jsem nechávala na záhoně přes zimu a měla jsem čertvou zeleninu. Dost lidí totiž myslí, že sázet a sít se má brzo na jaře a pak už to nemá cenu.
Já si pěstuju na zahrádce každá rok 50-60 rajčat,okolo 100 paprik různých,pórek cibuli mrkev a tu droboť.Tamto většinou koupím.
zahrádku mám a co nesežerou dřepčíci a srnky, to spálí soused postřikem proti plevelům Zahrada je tudíž zatravněná 2cm vysokým anglickým trávníkem a zeleninku kupuju