pes a kolo

Dělá vám váš pes na procházkách problémy? Chvíli poslušně běhá za míčkem, aportuje klacek, nebo se radostně válí v kde jaké kaluži či neidentifikovatelné hromadě čehosi? Je to pořád lepší, než když zpozoruje klusajícího sportovce, bruslaře, nebo – nedej bože – o poznání rychlejšího cyklistu na kole.

Honičem od přírody

pes a koloPro psa je hon na cyklisty hra, obdoba honu za potravou nebo naopak zahánění vetřelce z vlastního teritoria. Pes obvykle takové věci provádí instinktivně, rychlý pohyb jedoucího kola v něm vyvolá přirozený pud po honitbě.

K odnaučení tohoto zlozvyku budete potřebovat pomocníka. Zatímco vy se psovi věnujete, cvičíte s ním, váš společník zatím vodí v povzdálí kolo v kruzích, ale nikoliv kolem vás dvou, neboť tak by mohl v psovi vyvolat mylně dojem hrozícího nebezpečí.

Předhoďte mu cyklistu

pes a koloKdykoliv se psova pozornost přenese na kolo (prozradí vám to nejen jeho pohled, ale i nastražené uši), ihned jej okřikněte a případně trhněte s vodítkem. Jakmile opět přenese svou pozornost na vás, zaslouží si pochvalu a pohlazení.

Proces opakujte, nešetřete chválou, stejně tak, jako jej ihned pokárejte za neposlušnost.

Pokud se už pes naučí nevšímat si procházejícího kola, pokročte k další fázi výcviku.

Ta vypadá tak, že váš pomocník na kole projíždí ve vaší blízkosti, občas poodjede až z vašeho pohledu, ale pak se opět vrací. Až když si pes přestane kola úplně všímat, můžete jej vzít na místa, kde jezdí hodně cyklistů.

Nezapomínejte na odměnu

Kdykoliv kolem projíždí cyklista, vydejte pokyn: „Sedni“ a „nesmíš“, případně „fuj“ a to opakujte až do doby, kdy se pes o kola přestane zajímat úplně.

Můžete také někoho z cyklistů poprosit o pomoc, která spočívá v tom, že se vyzbrojí stříkačkou (stačí dětská vodní pistolka) a hlučným chrastítkem, a když se pes za ním rozeběhne, postříká jej vodou nebo jej postraší hlukem. Za uposlechnutí nezapomínejte psa chvíli hladit.

Stejným způsobem lze psa odnaučit i vyrážení za skateboardisty, lidmi na kolečkových bruslích a dětmi na tříkolkách či koloběžkách. Nezapomeňte, že jedině důslednost, trpělivost a chvála přináší kýžené výsledky.

pes a kolo

Jak jste přinutili svého psa poslušnosti? Pouze uplatněním přirozené autority, nebo jste s ním absolvovali odborný výcvik s cvičitelem?

Reklama