Co příspěvek, to jiný pohled na dnešní téma. Jak se na Dušičky dívá čtenářka s nickem Pajda? To si přečtete v jejím příspěvku

Shodou okolností jsem dlouhu bydlela v Brně u hřbitova a teď bydlím opět u hřbitova - ale na malé vesnici.

A Dušičky jsou v poslední době v obou místech o neuvěřitelném stresu a hamižnosti. Jak ve městě, tak na vesnici se k určeném datu sjíždějí auta s lidmi, kteří pomalu ani nevědí, kde vlastně leží hroby jejich blízkých.

Z aut tahají věnce, svíčky a nadávají, protože sypou na zem jehličí, chryzantémy a tuny ozdob, nikde se nedá zaparkovat a mnohdy ani projít. Hlavně aby bylo vidět, že my máme lepší výzdobu než všichni okolo! A že celý rok nebyla na hrobě ani umělá kytka? To je jedno, co se počítá, to jsou Dušičky!

A ze svátku zesnulých se stává odporný závod o to, kdo bude mít větší věnec, hezčí výzdobu, lepší svíčku atd. A o tom, že čas od času drazí pozůstalí nepoužijí mozek a zapálí svíčku, která na věnci nedrží, škoda mluvit. Celkem běžně na hřbitovech hoří jehličí, někdy i vzrostlé stromky. Zbytky věnců, často těch loňských dušičkových, jsou po celém okolí hřbitova. Přitom třeba v Brně je odkladních míst dost a jsou po ruce, ale i tak jsme pravidelně měli před domem odpadků jak po čunících.

Nerada bych hájila komerční akce, ale nebylo by jednodušší (a poctivější) si na své blízké vzpomínat po celý rok, tak, jak to dělají starší ženské, které se každou neděli sejdou, opraví výzdobu na hrobech a popovídají si, nebo zavzpomínat v kostele (i když tam zajdu opravdu jen 1x za rok), než bláznit všichni v jeden den? Nebo přesněji víkend před tím? A začátek listopadu oslavit veseleji? Nebo si vzít příklad z Mexika a jednou za rok udělat na hřbitově mejdan? Připadlo by mi to upřímnější.

Pajda

Možná máte pravdu

Co vy na to milé, ženy-in? Cítíte to stejně? nebo na Dušičky máte jiný ázor? Jak často chodíte na hřbitov vy? Celoročně, nebo to necháváte jen na Dušičky? Také musíte mít nejhezčí výzdobu? Čím nejraději zdobíte hrob? Umělými věnci, nebo živými květinami? Kdo se o hrob stará, když bydlíte daleko a nemůžete o něj pečovat tak často, jak by se slušelo?

Napište nám na dnešní téma: redakce@zena-in.cz

 

Reklama