siti-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Samotné téma upcyklace ale není nic novým. Přešívání a spravování starých věcí tu bylo vždycky, zejména pak v dobách ekonomických krizí. Dnešní upcyklace se ale posouvá spíše směrem k ekologické stránce věci. Přesah má také ale do umění. 

Tématem upcyklace se už nezabývají lidé pouze pro zábavu nebo svou vlastní potřebu. Jako nedílná součást Slow fashion se upcyklace dostává také na pulty obchodů (jak těch kamenných, tak těch internetových) a stává se neodmyslitelnou součástí módního průmyslu. Designeři pracují s takzvanými post-consumer waste, tj. s použitými předměty (například obnošeným oblečením), které se ale ještě dá využít. Smyslem Slow fashion (pomalé módy) je především minimalizovat vznik textilního odpadu a také snížit nároky na výrobní zdroje. Opakem Slow fashion je pak logicky Fast fashion. 

Nemusíte být zrovna designeři, abyste si dokázali vyrobit krásný kousek oblečení, který bude jako nový, ale přitom v sobě bude ukrývat příběh nějakého staršího kousku. Bude vám k tomu stačit trocha představivosti, kreativity a šikovnosti. A také samozřejmě šicí stroj a další pomůcky. A kdybyste náhodou nevěděli jak na to, jako příklad vám mohou posloužit tyto instagramové profily, které se tématem upcyklace zabývají.

vedu_clothing

Instagramový profil vedu_clothing je podle slov jeho majitelky příběhem devatenáctileté holky, co si tvoří udržitelnou módu. Veronika začala se šitím už před čtyřmi roky a vedla ji k tomu touha tvořit si vlastní udržitelné oblečení. Věcem, které našla v sekáči, se rozhodla dát druhou šanci tím, že je přešila na krásné a nadčasové kousky.  Na jejím instagramu naleznete tipy například na zúžení šatů, přešití topů, nebo jak zachránit sražený svetr. A zároveň se také dozvíte některé zajímavé věci ohledně módy a módního průmyslu, třeba jak poznat udržitelnou značku.

laflorita.sk

laflorita.sk je slovenský instagramový profil, jehož tvůrkyní je Katarína Peterová, které taktéž přešívá staré nebo nesedící kousky oblečení. Na svém webu má příklady, jak rozšířit kalhoty, nebo jak si z kalhot vytvořit bundu. Katarína mimo to pořádá kurzy šití, na kterých vás naučí s šicím strojem nebo i kurzy upcyklace. Na jejím instagramu také naleznete užitečné (a mnohdy znepokojivé) informace.

Zdroj info: upcycling.czidnes.cztrideniodpadu.cz, instagram@vedu_clothing, instagram@laflorita.sk