Úžasným příkladem recyklace obnošených věcí, je výroba koberečků, o které nám napsala čtenářka s nickem Simič. Teď už ví, kam odnést své obnošené oblečení a udělat radost nejen sobě, ale i šikovné paní, která z něj vytváří nové hodnoty.

Krásné zasněžené ráno.

Ty tam jsou doby, kdy se všechno, ale úplně všechno zužitkovalo a využilo beze zbytků. Dnes je všeho dostatek, mnohdy nadbytek, takže otázku: Co s tím?, řeším poměrně často. Co se oděvů týče, naprosto živě si vzpomínám, jak se všechno látalo, zašívalo, nadplétalo, přešívalo a dědilo. Ještě teď mám docela hrůzu v očích, když si vzpomenu, jak jsem musela nosit poděděné kamaše po bratrovi, který na nich rozedřel kolena.

Ale maminka nelenila a na kolena našila laty ve tvaru srdíček a já v nich pak honila parádu ještě dva roky. Pak mi už, naštěstí, byly malé a tak je zdědila moje malá sestřenice. A tak podobně to bylo i s ostatním oblečením. Nosilo se až do úplného roztrhání a i potom ho ještě moje šetrná maminka využila na laty a hadry. Dneska je oblečení všude plno, je krásné a dá se pořídit i docela levně. Obnošené šatstvo tedy už nikdo nechce, i když mnohdy vypadá jako nové.

Vždycky mi bylo moc líto hezké, ale už nepotřebné, oblečení jen tak vyhodit. Nosila jsem ho po bazarech a charitách, ale vždycky jsem většinu dotáhla zpátky domů. Pak jsem ale dostala kontakt na jednu moc šikovnou paní, která si veškeré oblečení moc ráda vzala .Ze starého a odloženého oblečení vyrábí moc krásné koberečky. Jednou jsem u ní byla na exkurzi a nestačila se divit.

Obnošené věci zbavila zipů a knoflíků a nastříhala je na tenké proužky.Ty pak nějakým ,pro mě záhadným, způsobem vkládala do takového zmenšeného modelu tkalcovského stavu. A tkala nádherné barevné koberečky. Každý kobereček byl originál, protože byl utkán z jiných barev a jiných materiálů. Opravdu krása!

Takové koberečky se nádherně vyjímají třeba u krbu nebo pod konferenčním stolkem v obýváku, dokonce jsou moc hezké i na zdi. Za svůj pytel nenošeného oblečení jsem taky jeden dostala a jsem moc ráda, že nemusím staré a nepotřebné hadry vyhazovat do popelnice. Vím, že když je dám téhle moc šikovné paní, nejen že jí udělám radost, ale hlavně že z toho vzniknou opravdu krásné věci, které se pak dál používají a dělají parádu.

Krásný den, Simič

Zrovna před chvílí jsem si vzpomněla na ty koberečky a myslela jsem si, že už to nikdo nedělá. Jsem ráda, že jsem se mýlila. Tyhle koberečky jsou opravdu krásné a podobné známe z IKEA

Co vy na to, milé ženy-in, přivítaly byste také takovou šikovnou paní, která by využila vaše obnošené šatstvo? Máte jiný tip na to, jak by se daly staré „hadry“ využít? Napište nám, co děláte vy s oblečením, které už nenosíte?

Napište nám na dnešní téma na redakce@zena-in.cz