Čtyřicítka na krku. Občas vynechá menstruace nebo naopak trvá mnohem déle. A do toho přijde předvolání k vyšetření na mamografu. To všechno jsou okolnosti, které stále častěji spolu s různými zdravotními problémy ženu středního věku mohou frustrovat. Začíná se obávat blížícího se stáří a především strašáka „rakoviny“.

Samotné vyšetření na rakovinu prsu bývá pro většinu žen traumatizující. Američtí vědci však nyní přišli na velmi účinnou a bezbolestnou metodu, která pomůže tento typ rakoviny včas prokázat. Už v nepatrném vzorku slin lze přesně zjistit proteinové ukazatele (markery), které se v těle při nádoru prsu vyskytují.

Podle serveru Novinky.cz byla studie o neinvazivní (bez lékařského zákroku) metodě vyšetření publikována v odborném časopise Journal of Cancer Investigation. Přítomnost rakoviny prsu podle ní vyvolává změny a množství normálního typu bílkoviny ve slinách. Ty nastanou, pokud je rakovina přítomna.

Test je velmi jednoduchý a provádí se laboratorně. První úspěšné pokusy s ním provedli biochemici v Austinu. Podle amerických odborníků je v budoucnosti potřeba zavést tento typ testu do všech ordinací stomatologů. Díky včasné a pravidelné diagnostice by tak bylo možné odhalit rakovinu ještě ve fázi, kdy se nevytvořil zhoubný tumor.

Už jste někdy podstoupila vyšetření na mamografu? Jaké jste přitom měla pocity? Umíte si sama provést vyšetření prsu?

Reklama