Princezna Dagmar, jinak také uváděná jako Marie Sofie Dánská (1847-1928), pocházela z velmi skromných poměrů. Její otec Kristián IX. byl sice po matce spřízněný s dánským králem Frederikem V. a s dalšími evropskými panovnickými domy, nebyl však v přímé následnické linii na trůn žádného z nich. Dánským králem se stal nečekaně v roce 1863, kdy už měl šest dětí. Téměř všechny pak dosáhly na některý z evropských trůnů, proto se mu také říkalo „tchán Evropy“.

646cb90881bc4obrazek.png
Foto: Portrét mladé princezny Dagmar se psem z 60. let 19. století od Andrease Hermana Hunause.
A. Hunaus, Public domain, via Wikimedia Commons

Krása zejména dvou starších královských dcer byla pověstná. Nejstarší dceru Alexandru si v roce 1863 vybrala pro svého syna Bertieho, tedy pozdějšího Edwarda VII., sama královna Viktorie. Tato svatba katapultovala tuto dánskou „chudou“ a dosud bezvýznamnou královskou rodinu do první ligy evropského sňatkového trhu. Hned po ní si už v Kodani začali podávat kliku ti nejurozenější nápadníci z celé Evropy. Uspěl ruský car Alexandr II., který o rok později požádal o ruku mladší Dagmar pro svého syna a následníka Nikolaje. Ještě v době zasnoubení, když právě pobývala Dagmar v Petrohradě, její snoubenec zemřel. Jako příčina se nejčastěji uvádí tuberkulóza, ale ve spojení s ní se hovoří i o meningitidě. Zoufalá situace! Poslat princeznu zpátky nepadalo v úvahu! Dagmar už byla uvedena do rodiny a dlouhé měsíce se připravovaly zásnuby i svatební smlouva. V Rusku se už počítalo, že budoucí carevna bude švagrovou anglického krále. To byla lákavá představa.

646cba42040abobrazek.png
Foto: Carevna Marie Fjodorovna (Dagmar Dánská) v roce 1881. Na sobě má císařské ruské dvorní šaty, diadém s perlami, krajkový závoj a náhrdelníky.
Charles Jacotin, Paris, Public domain, via Wikimedia Commons

Také rodičům Dagmar bylo jasné, že se takový svatební projekt už v budoucnu nebude opakovat. Nakonec se oba panovnické páry dohodly.  Dagmar si prostě vezme Nikolajova bratra Alexandra. A aby nový „projekt“ působil věrohodně, byla k tomu vymyšlena za vlasy přitažená „pohádka“, že si to přál umírající Nikolaj a že vložil ruku své snoubenky do ruky svého bratra. A tak se podepsaly připravené svatební listiny. Dánská princezna Dagmar přestoupila na pravoslaví, přijala nové jméno Marie Fjodorovna a provdala se za ruského následníka trůnu Alexandra (1845-1894). Následník jako následník! Jiné jméno ve smlouvách byl v tomto případě nepodstatný detail.

646cb9b8e1fe7obrazek.png
Foto: Ruský carevič Alexandr Alexandrovič a dánská princezna Dagmar
Georg Emil Hansen, Public domain, via Wikimedia Commons

Nicméně byl to skvělý tah. Manželství se ukázalo jako mimořádně šťastné, krásná carevna se těšila v Rusku velké oblibě. Navíc s vrozeným taktem dokázala krotit výbušnou povahu svého manžela a on jí byl celý život věrný, což ruští carové nemívali zrovna ve zvyku. Jinak se ale do politických záležitostí moc nemíchala.

Car Alexandr III. svou ženu velice miloval a hýčkal různými dary. Ke dvacátému výročí zásnub ji chtěl obdarovat něčím opravdu mimořádným. Jako obvykle s velkým předstihem požádal svého klenotníka Carla Fabergé o dar. Ten slíbil, že určitě carevnu dárkem překvapí, což se i stalo. Na tomto překvapení pracoval klenotník se svými spolupracovníky skoro rok. Carevnu dárek nadchl. A právě tehdy se zrodilo legendární vejce Fabergé. Až do konce svého života své manželce každý rok u příležitosti Velikonoc věnoval car další takový klenot. Jeho syn v otcem započaté tradici pokračoval s tím, že obdarovával jak svou matku, tak svou manželku. Každé další vejce bylo pro dárce i obdarovaného překvapením.

646cbb0087d11obrazek.png
Foto: Manželský pár s prvními třemi dětmi
Sergey Lvovich Levitsky, Public domain, via Wikimedia Commons

V manželství se carskému páru narodilo šest dětí, z toho byli čtyři synové a dvě dcery. Carevna nad dcerami preferovala syny. Všechny je přežila. Manželská idylka skončila v roce 1894. Na první pohled zdravím kypící 193 centimetrů vysoký car trpěl závažným onemocněním ledvin, čemuž podlehl v pouhých 49 letech. Pro Marii to byla velká rána, stejně jako pro jejího nejstaršího syna, který nebyl na roli cara vůbec připraven. Marie se odmítala spokojit s rolí královny-vdovy. Ostatně i ruská veřejnost jí dávala přednost před její snachou a nástupkyní Alexandrou. Po bolševické revoluci se jí podařilo z Ruska uprchnout a svůj život dožila v rodném Dánsku, když jí odmítl poskytnout azyl její synovec král Jiří V. v Anglii. Do své smrti v roce 1928 ale odmítala uvěřit tomu, že bolševici v roce 1918 zavraždili jejího syna a celou jeho rodinu …

646cbd3ee292dobrazek.png

646cbcd1740d1obrazek.png
Foto: Fabergého vejce
CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Miguel Hermoso Cuesta, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

shakko, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
shakko, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Zdroj info: Winkelhoferová Martina: Evropské panovnické rody, 2016

Na našem webu jste si mohli také přečíst:  

Reklama