S odvoláním ředitelů škol, kteří by měli svou funkci vykonávat šest let, počítá novela školského zákona. Ředitelovo odvolání by v průběhu jeho funkčního období mohl navrhnout zřizovatel školy, školská rada nebo školská inspekce, řekla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

„Ředitele budou moci odvolat zřizovatel školy, školská rada a Česká školní inspekce,“ řekla Böhmová s tím, že pro jeho odvolání by musely být jednotně všechny tři orgány.

„Funkční období ředitele bude na šest let. Pokud se zřizovatel, školská rada a Česká školní inspekce shodnou na tom, že ředitel svou funkci vykonával dobře, potom v ní bude moci pokračovat dál bez výběrového řízení,“ dodala mluvčí ministerstva školství.

Podle Böhmové prošla tato úprava připravované novely školského zákona připomínkovým řízením ministerstva školství s tím, že půjde do vnějšího připomínkvého řízení. „Ještě nejde o finální verzi, ale na této změně, která se týká odvolávání ředitelů, pracovalo ministerstvo přes rok,“ dodala Böhmová, podle níž je pravděpodobné, že tuto novelu zákona vláda schválí.

Druhá vlna novely školského zákona dále předpokládá i s dalšími změnami - do školy by bylo zakázáno nosit nebezpečné předměty a žáci by nesměli také natáčet během vyučování své učitele, v praxi by to znamenalo to, že by byla zakázána tak zvaná kyberšikana.

Co říkáte na chystané změny, neměli by se žáci začít spíš fackovat?

Reklama