kurkuma

Užívá se dlouhá staletí. Znal ji už i slavný cestovatel a mořeplavec Marco Polo.

Podle posledních výzkumů má mnohem blahodárnější účinky na zhoršující se paměť než osvědčený jinan dvoulaločný – gingko biloba. Kurkuma...

kurkumaKurkumovník, botanicky kurkuma pravá (dlouhá), je velmi stará kulturní rostlina (asi 4000 let) z jihovýchodní Asie. Nyní se nejvíc pěstuje v Indii, Číně, na Jávě a filipínách. Do Evropy mletou kurkumu dovážely velbloudí karavany jako „Indický šafrán“.

Tato asijská užitková rostlina z čeledi zázvorníkovitých se používá i jako lék. Má vynikající protizánětlivé účinky a je prokazatelně antioxidantem. Obsahuje asi pět procent éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin).

Ještě dnes nosí vesničané suchý oddenek jako amulet k ochraně před zlými duchy.

Nesnáší zimu

kurkumaJde o vytrvalou mnohaletou travnatou bylinu s oválnými listy a dužnatými kořenovými oddenky, podobnými zázvoru nebo kosatcům.

Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy otevírají.

Pěstování kurkumy je v našich podmínkách snadné, pokud rostlinu umístíte na světlém okně v bytě nebo přes léto i v nevytápěném fóliovníku.

Naši zimu však kurkuma nesnáší.

Žluté koření

Oddenky kurkumy obsahují žluté barvivo, které se na rozdíl od pravého šafránu dokonale rozpouští v tucích, a velké množství silic, kterými se aromatizují pokrmy. Na prášek rozemletá kurkuma je nezbytnou součástí směsi kari koření (curry powder). Obarví polévky, rýži, máslo, sýry, tuky i hořčici na žádanou barvu. Kuře potřené práškem z kurkumy rozmíchaným v trošce oleje získá lákavou, vypečenou kůrčičku.

kurkumaZ kurkumy se také vyrábí škrobová moučka. Používá se například k zahušťování rybích a želvích polévek.

V lidovém léčitelství se uplatňuje při žaludečních žlučníkových chorobách, zvyšuje tvorbu žluči a povzbuzuje chuť k jídlu. Účinné látky pomáhají při dyspepsii. Látky v kurkumě jsou velmi jemné, nedráždivé, mohou jí kořenit svá jídla i nemocní, kteří se musí vyhnout pepři a dráždivým kořením. Vždy je třeba dávky koření nejprve opatrně vyzkoušet.

Kurkumový oddenek lze také čerstvý nastrouhat do čaje s medem a použít při prochlazení místo zázvoru.

V poslední době však vědci objevili ještě další úžasné léčivé účinky kurkumy. Rostlina totiž obsahuje v hojné míře látky, které obnovují růst a regeneraci mozkových buněk, jež pozitivně ovlivňují naši paměť. Významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Je přírodním a velmi účinným mozkovým dopinkem.

Indická vaječná omeleta:

• 6 vajec • ½ lžičky mleté kurkumy • 3 lžíce šťávy z cibule • sekaná nať petrželky • 1 chilli paprička • sůl • tuk na vymaštění plechu nebo mísy

Postup:
Cibulovou šťávu získáme protlačením v lisu na česnek. Se šťávou rozšleháme žloutky, přidáme petrželku, papričku, kurkumu a sůl. Do hladké hmoty přidáme pevný sníh z bílků. Vlijeme do vymaštěné zapékací mísy a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme tak dlouho, až se omeleta „zdvihne“ a ztuhne. Musí však zůstat kyprá.

Podáváme ji horkou na předehřátých talířích jako svačinu nebo jako výživnou snídani s tmavým pečivem.

Příprava: asi 30 minut
Na osobu:
160 kcal–670 kJ
Obsah:
bílkoviny 8 g • tuky 13 g • sacharidy 2 g • cholesterol 300 mg