Palivový příplatek – to je jedna z těch nenápadných  položek, které se většinou píšou maličkým písmem až nakonec, ale nakonec zvednou konečnou cenu zájezdu třeba o tři tisíce korun. Na jednoho. Což už je např. pro čtyřčlennou rodinu položka, se kterou se sakra musí počítat. Nedávno jsme se všichni dozvěděli, že neuvádění těchto příplatků do katalogů není nic nezákonného a cestovky v tom můžou vesele pokračovat dál (aspoň do té doby, než se změní zákon). A teď přišla další rána: Ropa prý je hrozně drahá (její cena údajně v posledních týdnech balancovala na historickém maximu), takže bude dražší i letecký benzin. Na což musí někdo doplatit - jako obvykle koncový spotřebitel, tedy obyčejný turista.

Někteří analytici se ale pozastavují nad tím, že letecké společnosti zohledňují jen světové ceny ropy, aniž by přitom brali ohled na silnou korunu. „Při kalkulaci palivového příplatku se zřejmě vychází jen ze světových cen, aniž by někdo bral v potaz vliv posilující koruny k dolaru. Jinak si jejich postup neumím vysvětlit. Posilující koruna je přitom dalším faktorem, který u nás zlevňuje cenu paliva," říká analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko. Zdražení letů přichází paradoxně v době, kdy benzin a nafta u čerpacích stanic nadále zlevňují.

Každopádně, většina velkých cestovních kanceláří zvýšila v těch dnech cenu svých zájezdů. Ještě minulý týden byly palivové  příplatky na zájezdy do Egypta, Turecka, Tuniska, Řecka, Španělska a Bulharska 1190 korun, teď už se vyšplhaly na 1390 korun. Hlouběji do peněženky sáhnou například ti, co si zakoupí zájezd u Čedoku, Exim Tours, Firo-tour nebo Fischera.

Zvýšení se podle mluvčího Čedoku Tomáše Brejchy týká pouze nově zakoupených zájezdů. Některé cestovní kanceláře ale po svých klientech chtějí, aby zaplatili zvýšené poplatky i v případě, že už zájezd uhradili. Podle zákona o cestovním ruchu na to mají právo – ale pouze do 21 dnů před odcestováním. Pokud si tedy děláte zálusk na výhodnou „last minute“ dovolenou, skoro jistě počítejte s tím, že vás bude stát o dvě stovky na osobu víc, než jste původně plánovali. Jestliže patříte k těm, kteří milují jistotu a mají svůj vysněný zájezd naplánovaný a zaplacený už od února, může se vám to klidně stát také – záleží na plánovaném datu odjezdu nebo odletu. Útěchou v takovém případě budiž, že dvě stě korun zas není tak horentní suma a za pocit, že má vaše letadlo pořádně natankováno kvalitním bumbáním, to opravdu stojí. Ostatně, můžete mluvit o štěstí už v případě, že opravdu odletíte tam, kam máte, nějak se tam o vás postarají a zase vás – dá-li Osud – dopraví zpátky.

Pokud ovšem jedete k moři až v září, buďte důslední, trvejte na svých právech a neplaťte nic!

Spoléháte na last minute nebo dokonce super last minute?
Jste schopná se jeden den rozhodnout a druhý den stát na letišti s kufrem?
Nebo jste spíš uvážlivý „plánovací“ typ?
Týká se vás zvýšení palivového příplatku?
Vadí vám to, nebo je vám to jedno?