5bc9a514d3440obrazek.png
Lupénkou trpí v České republice asi 200 až 300 tisíc lidí. Ačkoliv pro to medicína nemá přímé vysvětlení, nemoc mívá těžší průběh u mužů než u žen. Její průběh zhoršuje alkohol, kouření, obezita a nervové vypětí. „Zdravý životní styl pomůže nejen lépe vycházet s nemocí a zmírnit tak její dopad na kvalitu života, ale omezit vznik jiných onemocnění, jako jsou například nemoci srdce a cév nebo cukrovka,“ vysvětluje lékař Spyridon Gkalpakiotis, primář Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Zbavte se stresu

Právě stres se podle některých teorií podílí na vzniku lupénky a nejspíš i na momentálním zhoršení choroby. Svou roli ale hrají i geny. Většina z nás se ve svém životě stresu zcela vyhnout nemůže, existuje ale řada metod, díky nimž ho lze lépe zvládat. Někomu pomáhá sport, jiným jóga, tai-chi nebo meditace. Nemoc často provází i psychické problémy. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, už při pouhém rozhovoru s někým, komu věříme, se vám může ulevit.5bc9a5630f7b7obrazek.png

Netloustněte
Snížit váhu na přijatelnou úroveň, respektive si ji udržovat v doporučeném rozmezí, je základní prevencí. Nadváha může výrazně ztížit péči o pokožku a zhoršit projevy nemoci, a to nejen v kožních záhybech. Výzkumy přitom ukazují, že mnoho pacientů s lupénkou žije sedavým způsobem života a moc se nehýbají.

Nekuřte a nepijte alkohol
U kouření a alkoholu platí prakticky to samé jako u hmotnosti. Pacient s lupénkou (ale i samozřejmě i bez ní, pokud nechce riskovat vážné zdravotní potíže) by neměl kouřit. Některé studie dokládají, že kuřáci jsou vystaveni zvýšenému riziku rozvoje tohoto onemocnění.
U alkoholu se rovněž vyplatí střídmost. Nadměrná konzumace zvyšuje riziko onemocnění lupénkou, a pokud už touto chorobou trpíte, měli byste v ideálním případě alkohol úplně vyškrtnout.

Snižte cholesterol
Lékaři také upozorňují, že mnoho pacientů s chronickou lupénkou, má zároveň vysoký cholesterol nebo zvýšenou hladinu „nezdravých“ tuků v krvi. Pokud tedy máte lupénku, pokuste se obojí snížit. Například vhodnou dietou, pohybem, případně léky.

Tipy pro pacienty

1.       Dodržovat zdravý životní styl
2.       Dostatečný příjem tekutin
3.       Dodržování hygieny
4.       Omezit styk s dráždivými látkami (např. saponáty)
5.       Pravidelně a důkladně promašťovat pokožku, užívání kosmetiky s obsahem látek z Mrtvého moře, pobyt u moře
6.       Vyhýbání se kouření a alkoholu
7.       Informace na www.cistakuze.cz   (například přehled specializovaných dermatologických center v ČR)

Fakta o lupénce:

Psoriáza neboli lupénka je závažné autoimunitní onemocnění, které v Česku postihuje více než 200 tisíc lidí.

U téměř poloviny pacientů se přitom rozvinou další závažná onemocnění.

Psoriáza není nakažlivá. Mezi nejčastější spouštěče nemoci patří nevhodný životní styl, choroby, stres.

Psoriáza může propuknout v jakémkoliv věku a objevit se na všech částech těla.

Existuje několik metod léčby a od roku 2007 je v Česku dostupná i biologická léčba.

Čtěte naše články

Reklama