Dnes je světový den diabetu. Jenom v ČR je  více než 700 tisíc registrovaných diabetiků - devadesát procent osob z celkového počtu má cukrovku II. typu. Na světě je v současnosti více než 230 milionů diabetiků, to je téměř 6 procent dospělé populace!  Každých 10 sekund zemře ve světě na následky diabetu jeden člověk.

 

Na ŽENA-IN bylo již o cukrovce napsáno mnoho článků, poslední z nich najdete zde.  Nyní se pokusíme zaměřit na léčbu této nemoci pomocí zdravého životního stylu. Ten má obrovský význam u diabetu II. typu (příčinou je porucha uvolňování inzulínu, nebo jeho snížená účinnost), u něhož je možné se několika úpravami, především stravovacích zvyklostí, s cukrovkou v mnoha případech takřka vypořádat, nebo ji alespoň zmírnit. Léčba diabetu I. typu se bez inzulínové léčby bohužel neobejde (slinivka, orgán, kde se tvoří inzulín, je již nevratně poškozena). Následující doporučení, čerpané především z publikací  MUDr. Igora Bukovského, vědeckého pracovníka Fyziologickho ústavu Lékařské fakulty v Bratislavě a odborníka na výživu a preventivní medicínu, vám mohou pomoci s bojem  proti nejčastější formě diabetu, tj. diabetu II. stupně (u I. typu jsou tato doporučení prospěšná, ale nemoc nevyléčí).

 

Snižte příjem živočišných bílkovin

V rozporu s dietními doporučeními některých našich praktických lékařů by rozhodně diabetici neměli přijímat vyšší množství bílkovin než zdravý člověk. Jejich nadměrné množství v potravě zatěžuje ledviny. Zdroje živočišných bílkovin navíc obsahují pro diabetiky velmi nebezpečný cholesterol (diabetici mají zvýšené riziko úmrtí na koronární onemocnění). Při látkové přeměně bílkovin se spotřebovává vitamín B6, který hraje nemalou úlohu při vyrovnávání se organismu s cukrem v krvi. Doporučený příjem bílkovin pro diabetiky je dle Americké dietetické asociace 0,8g/kg. Pro pacienty se začínajícím postižením ledvin (což není zas až tak vzácné) lze jít i pod tuto hranici.

Omezte příjem tuků, pokud máte nadváhu, snižte hmotnost

Diabetik by měl omezit příjem tuků, zvláště však nasycených živočišných. Vhodné jsou mononasycené tuky, které jsou obsaženy např. v olivovém oleji a  řepkovém oleji – nezvyšují hladinu cholesterolu. Je velmi zajímavé, že cukrovka je vzácná tam, kde je přísun tuků nízký a obezita není běžná. U kultur, které v minulém století výrazně změnily své stravovací návyky směrem k „západní stravě“,  se rapidně zvýšil počet osob s touto nemocí. Dokonce jsou dokumentovány pokusy na lidech (Dr. Sweeney), kdy byl velmi vysoký podíl tuků ve stravě schopen vyvolat toto onemocnění. V Americe je dlouhodobě monitorován výskyt této nemoci u indiánů kmene Pima, ti jsou pokládáni za jednu z nejobéznějších populací na světě (40 % energie přijímají z tuků) – obezitou trpí prakticky celý kmen a polovina má cukrovku před 35 rokem. To vše je záležitostí posledních 25 let, kdy byli tito indiáni nuceni změnit svůj životní styl a stravovací návyky.

Zvyšte podíl vlákniny ve stravě

Vláknina pomáhá udržet nízkou hladinu cukru v krvi bez extrémních výkyvů. Už její samotné přidání do stravy, bez změny obsahu tuků a uhlohydrátů ve vašem jídelníčku, zlepšuje hladinu krevního cukru. Doporučený příjem 20-35g/den, některé zdroje doporučují až 50g.

Cvičte

Pravidelné cvičení (alespoň 30min/den) zlepšuje využitelnost inzulínu, snižuje hladinu glukózy v krvi, kontroluje hladinu krevních tuků a napomáhá kontrole hmotnosti. Též zvyšuje citlivost na účinnost léků.

Omezte kofein

Při pokusech na potkanech zvyšovala konzumace kofeinu hladinu krevního cukru.

Pozor na nitrity a nitráty používané při konzervaci a úpravě masa

Dle některých odborníků mohou tyto látky cukrovku vyvolávat nebo zhoršovat.

Nekuřte

Nikotin způsobuje ztažení cév, to má za následek zhoršení krevního oběhu. Kuřáci potřebují vyšší dávky inzulínu než nekuřáci.

Pokud to lze ovlivnit, vyhýbejte se možnosti nákazy

Většina onemocnění má u diabetika horší průběh.

Pečujte o nohy - diabetes je příčinou více než poloviny všech amputací nohou

K základním zásadám patří pravidelná hygiena a pečlivé vysušení po koupeli. Nutné je ošetření všech drobných poranění (puchýře apod.). Další zásadou je udržovat dolní končetiny v teple. Chladem se zhoršuje prokrvení a vytváří se předpoklad k vzniku infekce. Nenoste boty s řemínky, nechoďte naboso a nenoste ponožky, které škrtí.

Doporučené byliny

Z bylin se doporučují rostliny s obsahem tzv. glukokinů (neničí se krátkým varem), které jsou schopny snižovat hladinu krevního cukru. Jsou to např. jestřabina (nať), borůvka (list), brusinka (list) a lopuch (kořen). Dále se používají tzv. amara: např. pampeliška (list) a pelyněk (nať). Především v Izraeli je diabetiky hojně používána šalvěj muškátová. Výborným pomocníkem je podle jedné americko-pakistánské studie skořice, která může diabetikům ulehčit trávení sladkostí, neboť též snižuje krevní cukr.

Doporučené potraviny s léčebným účinkem

Obecně je vhodné konzumovat výrobky a plodiny s nízkým glykemickým indexem. Všechny uvedené potraviny snižují z různých důvodů riziko onemocnění: potraviny obsahující hořčík (např. celozrnné obiloviny), ovoce a zelenina s obsahem karotenu a lykopenu (např. červené a žluté papriky a rajčata). Následující plodiny obsahují již výše uvedené glukokiny: fazolové lusky, hrách, cibule, řepa, celer, pšenice, žito, rýže, brusinky, kvasnice atd. Někteří odborníci považují za vhodné zaměřit se na konzumaci potravin obsahující chrom (čaj, ořechy, houby, chřest, kakao atd.), který spolu s inzulínem stabilizuje hladinu cukru v krvi. U pacientů s neuropatiemi je vhodné cíleně obohacovat jídelníček o výrobky s vysokým obsahem vitamínů řady B.

 

Pokyny ohledně dávkování cukrů, neenergetických sladidel, antidiabetik, diabetických potravin apod. naleznete prakticky na všech diabetických serverech.

Zdroje: Miniencyklopedie přírodní léčby, MUDr. Igor Bukovský;  Matriály z přednášky o diabetu profesora výživy na Loma Linda University J.A.Scharffenberga (zpracoval Ing. Robert Žižka );  Naše rostliny v lékařství, MUDr. J. Korbelář CSc., Z. Endris; Jak se léčit vhodnou stravou, Dr. Jorg Zittlau

                

Tak co, milé čtenářky, dověděly jste se o diabetu něco nového? Máte v rodině nějakého diabetika? 


soutěž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama