skleník

Přísun zdraví prospěšných látek ze zeleniny, ovoce a bylinek je škoda omezit pouze na teplá období roku. Některé hospodyně si život bez skleníku nedokážou představit. Není nad to si už na Velikonoce připravit nádivku z vlastních bylinek, začátkem května jíst vypěstované okurky a mít zásoby vitamínů dokonce i v zimě. Skleník, fóliovník nebo pařeniště jsou tím pravým rájem aktivních pěstitelek, a to po celý rok. Důležité jsou zahradnické zkušenosti, ale neméně také umístění skleníku, materiály, ze kterých je postaven, a v neposlední řadě také náklady na jeho pořízení.

Jednodušší varianty skleníku

skleníkFóliovník nebo pařeniště jsou menší bratříčci skleníku. Mají své výhody, jako například nízkou cenu, menší nároky na prostor nebo snadné přemisťování a výměnu. Na druhou stranu v nich nemůžete pěstovat vyšší druhy plodin. Malé fóliovníky v půlkulatém tvaru i speciální pařeniště jsou k sehnání v zahradnických centrech. V březnu v nich můžeme začít pěstovat rané saláty, jarní cibulku a otužilé bylinky.

Kam je umístit?

Rostlinám bez přísunu světla se nebude dařit ani ve skleníku, proto doporučujeme postavit skleník na prosvětlené stanoviště. Ta pravá věda přichází s postavením skleníku vůči světovým stranám. Abychom zachytili co nejvíce slunečního záření, postavíme jeho podélné strany směrem k jihu. To je výhodné, když si plánujeme výsadbu časně z jara. Pro budoucí letní sadbu natočíme vchod skleníku k severu, čímž zase snížíme nároky na odvětrávání v parných měsících. Některé zahrady stojí na větrných místech. Nejrozumnější je umístit skleník tak, aby proti převládajícímu proudění větru stála jeho nejmenší plocha, například zadní strana bez vchodových dveří.

Skleník nemusí být ze skla!

Jako výplň skleníku se čím dál častěji používají dvoustěnné komůrkové plasty čili polykarbonáty. Jejich výhodou je velmi nízká hmotnost, vysoká odolnost vůči rozbití a dobré izolační vlastnosti. Jako materiál nosné konstrukce skleníku se zase nedoporučuje dřevo kvůli náročné údržbě způsobené vlhkostí ve skleníku. Zvolte raději ocel nebo lehký hliník.

skleník

Tip odborníka:

skleník„Se stavbou poproste manžela nebo přítele o pomoc, hravě to zvládnou! Lehčí konstrukční materiály jako hliník a polykarbonátové výplně umožňují vypustit výstavbu zděné podezdívky a skleník uchytit pouze například na betonových pilotech. Většina skleníků se navíc dodává již jako předpřipravená stavebnice, ke které nepotřebujete další díly, a jejich složení hravě zvládnete se základním nářadím,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu Štěrboholy.

Interiér skleníku

skleníkVýzdobu a aranžování rostlin si každá žena dříve či později zařídí podle vlastního vkusu. Vnitřní dispozice skleníku ale určuje i to, jak se nám bude ve skleníku pracovat a má vliv na jeho vegetaci. V parných dnech je potřeba skleník vydatně odvětrávat. K tomuto účelu slouží ventilační okna.
Svůj skleník si můžete postupem času pomalu vylepšovat přídavnými prvky. K nadstandardnímu příslušenství patří poličky, další střešní okénka, teploměry, vlhkoměry, zavlažovací zařízení nebo elektrické vytápění.
A jaké dveře jsou nejvhodnější? Zlatou střední cestou jsou závěsné dveře na pantech. Jsou ideální pro celoroční provoz skleníku a jdou dobře utěsnit. Posuvné dveře vypadají stylově, ovšem velmi záleží na kvalitě zpracování, mohly by začít otravovat vrzáním při pojíždění koleček.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama