Každý člověk chce být zdravý a většina z nás o svou tělesnou stránku pečuje. Ostatně – ve větší či menší míře tomu tak bylo od nepaměti.

V dnešní době těžíme z nejnovějších poznatků zdravovědy a lékařství. Víme, jak se správně stravovat, jak se hýbat, máme dostupné - a řekla bych „osvícené“ informace - které se týkají sexuálního života. Víme, jak se správně postarat o své čerstvě narozené miminko – zkrátka jsme lidmi své doby.

Napadlo vás někdy, jak se s péčí o své zdraví vypořádávali naši předkové? Co považovali za správné a co za škodlivé?

Pojďme si společně zalistovat knihou „Domácí lékař“, která vyšla před přibližně osmdesáti lety. Zjistíme, že spousta lékařských doporučení a rad je platná i v současné době, uvidíme ale také, jak se v některých směrech myšlení a názory postupem času proměnily.

Dnes nahlédněme našim babičkám a prababičkám do jejich nejintimnějšího soukromí. Jakpak byly asi – coby malé holčičky - poučeny o něčem tak přirozeném a normálním, jako je menstruace?

Citát:

Panenství. Poučení.

Děvče pomalu dospívá svého třináctého roku, pořád ještě sice jest dítětem, ale přece poněkud jiným, než stejně starý hoch. Ten je pořád ještě hravý, děvče už začíná býti vážným, rozumějším. Ale nápadnější změna se stala na těle dívčím. Prsy se zvětšily, vystupují polokulovitě nad hrudník, hyždě a stehna se zakulacují….tyto známky praví bdělé matce, že brzy dostaví se nejdůležitější známka ženské pohlavní dospělosti, t.j. čmýra čili měsíčky, známé také pod cizím jménem perioda nebo menstruace.

Teď nastal čas, kdy jest povinností pečlivé matky, aby dceru svou připravila jemně a šetrně na to, že se asi brzy dostaví již měsíčky. V důvěrném rozhovoru vyloží matka dcerušce, že každá zdravá žena v pravidelných lhůtách časových krvácí z rodidel. Krvácení to poprvé nejčastěji přichází kolem 14. roku, trvá obyčejně tři, čtyři dny, někdy něco více, někdy méně. A protože dcerušce už bude brzy 14 let, aby se toho neděsila, když by toto krvácení se dostavilo, jelikož toto krvácení neznamená něco chorobného, nýbrž značí, že z děvčátka stala se dospělá panna.

Proč a za jakým účelem se tak děje to, že jest tajemstvím přírody, kterého si dosud neumíme vysvětliti, ale u každé ženy, je-li zdravá, že se toto pravidelné krvácení objevuje….

…ačkoliv pravidelné měsíčky nejsou chorobou, přece jest nutno děvčeti býti opatrným, aby z pravidelných měsíčků nestaly se nepravidelné, které přece potom značí, že tělo stalo se chorým. Proto v době čmýry musí se děvče uvarovati všeho rozčilování mysle, neboť působením rozčilující četby, divadla a p., může se krvácení zvětšiti, ztráta krve je zbytečně velká a zeslabuje útlé ještě tělo děvčete….

….zejména klademe velkou váhu na to, aby v době čmýry děvče varovalo se koupání v řece ve studené vodě, aby varovalo se namáhavých pochodů, tance a těžké práce tělesné i duševní.“

 

Příště se podíváme, jak bylo před osmdesáti a více lety nahlíženo na onanii.