Smích prý léčí. To si zřejmě pomysleli naši politici, když se rozhodli hlasovat pro změny ve zdravotnictví, aniž by věděli, pro co že to vlastně hlasují. Jak jinak než smíchem totiž může příčetný občan reagovat, když se dozví, že většina politiků netuší, co vlastně v jimi schváleném zákoně je a co ne?

Jeden myslel...
„Já myslela, že chronicky nemocní nebudou platit? Nebo je to jinak?“
„Jestli mají platit těhotné ženy? No, to já si nevybavuju...“
Takové a podobné odpovědi padaly z úst politiků po schválení nového zákona. Ani politici, a už vůbec ne občané, totiž nemají k dispozici návrh zákona, ve kterém by byly zaznamenány všechny schválené změny. Podrobná publikace se prý teprve připravuje, už teď je ale jasné, že řadu nedodělků bude třeba řešit vyhláškami, které srozumitelnost zákona ještě zkomplikují.

Na koho to padne
Po zuřivém „škatulata, škatulata hejbejte se“ mezi nejrůznějšími návrhy nakonec Černý Petr padl na chronicky nemocné. Ti totiž za návštěvu u lékaře platit budou. Výjimkou jsou jen dlouhodobě nemocné děti – například s leukémií. Těhotné ženy naopak za pravidelné kontroly u gynekologa platit nebudou.

Za co platit nebudeme
Na to, že alespoň někteří politici myslí hlavou, poukazuje také skutečnost, že poplatek za recepty se bude platit jen u receptů alespoň částečně hrazených pojišťovnou, ne u těch, které si pacient hradí sám (třeba hormonální antikoncepce). Platit nebudeme také za preventivní prohlídky.

Kdo to ví? Nepovím!
Co však zůstává nejasné je, jestli se „pohotovostní“ poplatek bude platit i v lékárnách s pohotovostí a jestli se bude sčítat s poplatkem za recept, či jestli se bude platit za výjezd sanitky.

Sečteno a podtrženo – kdyby se nás celá kauza se změnou zdravotnictví netýkala osobně, mohla by být k smíchu. Takhle je to spíš k pláči. Ale když se budeme smát, budeme zdravější a alespoň ušetříme. Takže koutky nahoru a zuby vycenit, ženy-in!

Více o schválených změnách ZDE.

Co říkáte na informovanost našich politiků? A na náš nový systém zdravotnictví? Máte také pocit, že žijete v Kocourkově? Nebo by mohlo být hůř?

A co byste schválila Vy? Hlasujte v anketě na hlavní straně našeho magazínu!

Reklama