Zdravotní stav Václava Havla se včera i dnes mírně zlepšil. Informovala o tom primářka anesteziologicko-resuscitační kliniky nemocnice Motol, Martina Pelichovská. Havel už pomalu začíná dýchat bez podpory přístrojů, ale stále ještě potřebuje během dne malou dávku kyslíku.

„Havlův stav se nadále stále mírně zlepšuje, takže pokračujeme v intenzivnější pohybové rehabilitaci," uvedla Pelichovská s tím, že ještě dnes lékaři přinesou více informací.

Potíže začaly dvaasedmdesátiletém bývalému prezidentovi 12. ledna, kdy se ve Fakultní nemocnici Motol podrobil operaci, při níž mu lékaři odstranili zánětlivé ložisko z krku.  Po zákroku zřejmě vdechl část hlenu a krve a ucpal se bronchus pro dolní lalok. Nefunkčnost dolního laloku nepříznivě ovlivňuje dýchání. Po operaci plic kvůli rakovině nemá Havel střední lalok z pravé plíce, takže dýchá jen horním a dolním.

V pátek se zánět rozšířil i na levou plíci, čehož se lékaři obávali. V sobotu se bývalému prezidentovi ucpal lalok pravé plíce, intenzivní rehabilitace sice problém odstranila, těžkosti se ale v pondělí ráno opakovaly - tentokrát se částečně uzavřel dolní lalok v pravé plíci. Ve dne i v noci musel provádět dechová cvičení, byla mu nařízena také inhalace a změna antibiotik. To vše nakonec přineslo mírné zlepšení Havlova zdravotního stavu.

Reklama