Asi vás nepřekvapí má reakce na toto téma. Některé z vás možná nedávno četly moji debatu s Evou_Fi o zdravotním postižení.

Takže se budu držet předepsaných témat.

Máte ve svém okolí zdravotně postiženého?

Ano, mám, bohužel v nejbližším okolí - ve svém těle.

Jak vnímáte tyto lidi?

Moje vnímání se dělí na dvě etapy - před úrazem a po něm. V roce 1989 mně bylo 26 let, do té doby byla většina zdravotně postižených "uklizena" v  ústavech, takže jsme nebyli zvyklí moc často je vídat. A když jsme je viděli, spíš jsme odvrátili oči (aspoň já).

Paradoxně jsem tehdy kupovala v rámci jedné akce od vozíčkářů databázi informací pro zdravotně postižené. Viděla jsem před sebou muže na vozíku a říkala jsem si, jakou má smůlu, že nemůže chodit.

Tehdy jsem netušila, že jsou i horší postižení - lidé ochrnutí téměř na celé tělo, že to ochrnutí neznamená jen neschopnost pohybu, ale že jsou postiženy i vyměšovací funkce, že člověk zkrátka nemůže normálně na záchod, ale musí to řešit jinými způsoby, většinou cévkováním a čípky, že ochrnutý člověk, který vůbec necítí tělo od prsou dolů, může mít celý den velké bolesti těch "necitlivých" zad v kříži.

Takové věci ale člověk zjistí, většinou až  se "to" stane jemu, někomu z rodiny nebo známému, případně pokud pracuje ve zdravotnictví.

Takže mně se to stalo tak, že jsem jezdila do práce na kole a srazilo mě auto. Přitom došlo k poranění krční páteře, navíc to v nemocnici nepoznali, takže mě na operaci na odborné pracoviště poslali až 10. den po úrazu.

Když se mně to stalo, bylo mi 35 let, měla jsem tehdy 7letou dceru, neměla jsem partnera, takže o malou se naštěstí ten rok po úrazu, který jsem strávila v nemocnicích a rehabilitačních ústavech, postarala moje sestra.

Potom jsem se konečně vrátila domů, měla jsem to štěstí, že jsem nemusela zůstat v nějakém ústavu, přestože potřebuji péči téměř celý den. Naštěstí se o mne stará moje matka, nejprve ve spolupráci s Pečovatelskou službou, a když už to nestačilo, podařilo se nám sehnat tzv. osobní asistentku, která mně pomáhá každý všední den.

Jsou diskriminováni?

Ano, protože přestože stát slibuje už od roku 1992 individuální finanční příspěvek jednotlivým zdravotně postiženým podle míry jejich postižení, (přehled těchto slibů najdete na adrese http://www.knihkm.cz/handy/texty/narodniplany.rtf ), aby se mohli sami rozhodnout, jestli z tohoto příspěvku zaplatí svůj pobyt v ústavu nebo, pokud je to možné, raději zůstanou v domácím prostředí a zaplatí si Pečovatelskou službu nebo osobní asistenci, svoje sliby neplní. Vládní výbor pro zdravotně postižené už od roku 1992 označuje osobní asistenci za vynikající řešení, levnější než pobyt postiženého člověka v ústavu, ale žádná vláda od roku 1989 nebyla schopna přijmout nový Zákon o sociálních službách, teď je připravený nový návrh zákona, který ale zatím neschválila Poslanecká sněmovna. Pokud ho schválí, měl by začít platit od 1. 1. 2007 a člověk, který potřebuje celodenní péči (i v noci), by podle něj měl měsíčně od státu dostávat 12 000 Kč.

Někomu se to možná bude zdát hodně, ale uvědomte si, že ten člověk potřebuje minimálně 2 asistenty, na každého mu tedy zbývá 6 000 Kč, ze kterých navíc státu odvede na soc. a zdrav. pojištění cca 40 %, takže na 1 asistenta, pracujícího často i odpoledne, v noci a o víkendech, mu zůstane cca 3 600 Kč čistého.

Taky můžete říct, že si má zdravotně postižený člověk přispět na svého asistenta sám, ale jeho jediným příjmem bývá často invalidní důchod, protože zvláště těžce zdravotně postižení nejsou schopni pracovat, a pokud jsou aspoň na částečný úvazek, jen velmi těžce najdou zaměstnání.

Podílíte se na pomoci zdravotně postiženým a jak?

Snažím se informovat o osobní asistenci a dalších snad užitečných věcech na adrese http://www.knihkm.cz/handy/index.html , odpovídám na dotazy, které dostávám jako reakce na tyto stránky, každý rok jezdím na několikatýdenní rehabilitační pobyt, bydlíme tam po 2 a loni jsem byla na pokoji se ženou, která na tom byla nejen fyzicky, ale i psychicky o dost hůř než já, tak jsem se jí snažila pomáhat, jak se dalo, ale to považuju za samozřejmost.

Doufám, že můj článek nevyzní příliš bolestínsky, vím že spousta lidí je na tom mnohem hůř než já, hlavně jsem se chtěla podělit o zkušenosti ze 7 let života na vozíku.

Přeji všem zdravým hodně zdraví a těm ostatním hodně sil.
Jana


Vážená Jano, velmi děkuji za Váš příspěvek a doufám, že informace v něm uvedené čtenářky, kterých se to týká, využijí.

Buďte nadále statečná. Posílám Vám přípravek Pharmaton Activit.


Víte, kdo to jsou osobní asistenti? Znáte nějakého? Znáte handicapovaného, kdo pomoc osobních asistentů potřebuje?

Téma na pondělí:
Zdravotně postižení
Máte ve svém okolí zdravotně postiženého?
Jak vnímáte tyto lidi?
Existuje něco, co vám na nich vadí?
Jsou diskriminováni?
Znáte příklady jejich integrace do společnosti?
Podílíte se na pomoci zdravotně postiženým a jak?

Napište nám a my ty nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!
redakce@zena-in.cz

 

Reklama