Je těžké popsat, co je štěstí a co je mít kliku.  Znáte přání k svátkům a narozeninám? Hodně štěstí a zdraví atd. Zní to spíše jako fráze.

Takto jsem přála dnes i já své tetě k svátku. Čekala jsem běžnou odpověď, ke které bude připojena výčitka, kdy se že konečně ukážu, že už mne neviděla sto let. Místo toho přišla SMS, kterou jsem si musela číst několikrát. Její přítel měl těžkou nehodu, leží už mnoho hodin na operačním sále, přišel o nohu, o ruku, má x zlomenin a nikdo neví, zda se vůbec probere. Teta se z toho zhroutila a měla mozkovou mrtvici, takže je v nemocnici také.

Jak mluvit o štěstí se ženou, které dlouho a těžce umíral první manžel a když se z toho jakž takž dostala, syn tragicky zahynul? Když jsem s ní mluvila naposled, říkala, že se na ní konečně zas usmálo štěstí. Potkala muže, se kterým prožívá pěkné chvíle a mají hezký a spokojený život. Přála jsem jí to z celého srdce. A to její malé, ale velmi zasloužené štěstí trvalo přesně rok.

Uvědomila jsem si, že má odpověď na otázku co je pro Tebe štěstí, zní vždy stejně. Zdraví mé a mých blízkých. A není to fráze. Jen nevím, jak bych odpovídala já na obdobné přání k svátku, kdybych byla na místě své tety. Možná, že štěstí je jen pro někoho a pokud náhodou na chvilku sedne i na ty, kteří ho moc nemají, hned jim je odepřeno...

Majda


Milá majdo,
ještě teď mě mrazí a je těžké najít slova útěchy. Pro takové chvíle snad ani neexistují.

Reklama