Když někdo řekne, že ruce na vás mnoho prozradí, nejspíš se nad tím nepozastavíte. O chirologii jsme psali i ZDE. Ale věděla jste, že i vaše chodidla na vás prozradí téměř všechno? Z tohoto tvrzení vychází reflexní terapie. Hovoříme o 5000 let staré metodě péče o zdraví, která vznikla na dálném východě. Tato technika pracuje s reflexními body na celém těle, z nichž naprostá většina se nachází právě na chodidlech.

Na rozdíl od ostatních léčebných metod lze pomocí reflexní terapie nejen léčit, ale i diagnostikovat potíže a rozpoznat zdravotní i psychický stav pacienta. Jednoduše řečeno: Půjdete-li na akupunkturu, řeknete, s jakým problémem přicházíte, a začnou vám ho léčit. Půjdete-li k odborníkovi na reflexní terapii, sám podle vašich chodidel pozná neduhy, které vás trápí, i jejich neskrytější příčiny

„Když za mnou přijdete s migrénou, nebudu léčit jen tu bolest hlavy. Budu léčit její příčinu, a to nejčastěji bývá zablokovaná krční páteř, špatná funkce žlučníku nebo jater. Naopak za potížemi močových cest, například záněty, může stát silné zklamání. I psychický stav se totiž může výrazně podepsat na vašem zdraví,“ říká terapeutka Věra Jandová.

Dobře působí při bolestech hlavy, migrénách, bolestech zad a kloubů, ischiasu, alergiích, zlepšuje látkovou výměnu a pomáhá při mnoha dalších chorobách, především psychosomatických. Dříve byla používána k prevenci, dnes slouží především k léčbě akutních i chronických potíží či k urychlení rekonvalescence. Léčebná reflexní masáž je podobná akupresuře. Je prováděna nejčastěji na chodidle a nártu nohou. A spočívá ve stlačování a hlazení bodů na chodidle, čímž jsou ovlivňovány svaly, klouby a vnitřní orgány celého těla. Masáž je dobré provádět několikrát denně.

Vyzkoušejte si sama

Reflexní masáž chodidel je metoda dostupná všem. Může ji provádět nejen odborník, zvládnete to i vy. Udělejte ji partnerovi nebo sama sobě. Reflexní masáž je vhodná i pro děti, je však lepší plošky spíše hladit než mačkat a je také důležité dobře znát mapu chodidla.

„Masáž byste měla započít pohlazením chodidla a tzv. sendvičovým hmatem (jedna dlaň položená na nártu a druhá na chodidle), čímž se noha prohřeje. Pak můžete jemně hýbat a točit palci a ostatními prsty. Uvolní se tak krční páteř. Následuje masáž bodů C, Br a ostatních bodů,“ popisuje odbornice. Na pomoc si můžete vzít i masážní oleje.

Mačkání reflexních plošek může být někdy bolestivé. To znamená, že orgán, jehož bod právě mačkáte, není zcela v pořádku, a právě proto je třeba bod masírovat více. Mačkáním příslušné plošky se orgán posiluje. Nejdříve mačkejte opatrně a jemně a později přidávat na síle, postupně by bolestivost plošky měla ustoupit úplně. Plošky chodidla zmáčkněte 15-20krát, to opakujte několikrát denně.

Extrémní citlivost některých míst může značit silné narušení správného chodu orgánu, například akutní zánět. V tomto případě plošku nemačkejte, pouze zklidňujte hlazením. Stejně tak je mačkání konkrétního bodu nevhodné v případě akutních stavů jako je žlučníkový záchvat, ledvinová kolika apod. Samozřejmě je nutné vyhledat také lékaře a nesnažit se o neodbornou domácí léčbu.

Důležité body

Zajímavé je, že tělo se na chodidle promítá v embryonální poloze. Proto například na patě najdete bod pro pánev. Orgány, které jsou na pravé části těla, najdete na pravé noze. Orgány vlevo zase na levé. Párové orgány a orgány, které jsou uprostřed těla (např. močový měchýř), naleznete na obou nohách.

Bod C je důležitý univerzální bod. Harmonizuje obě mozkové hemisféry a následně pak celý organismus. Je tady vhodné masírovat jej vždy, když cítíte, že něco není úplně v pořádku. Ať už jde o blížící se migrénu, nachlazení či jen duševní neklid. Najdete ho na ruce i na noze.

Na noze je umístěný na vnější straně nártu levé nohy v blízkosti kosti patní. Na hřbetu levé ruky se nachází v blízkosti spojení 4. a 5. záprstní kůstky. Tento bod je velmi citlivý.

Dalším neméně důležitým univerzálním bodem je bod brzlíku. Označován též písmeny Br. Podporuje a zlepšuje obranyschopnost. Uplatnění tedy najde i teď, během vrcholu chřipkového období. Doporučuje se mačkat společně s bodem C.

Játra – tento bod stimulujte, pokud trpíte onemocněním jater, ale také při bolestech páteře a častých blokádách, při detoxikaci, alergii, kožních potížích, astmatu, revmatických potížích, artróze nebo chronické únavě.

Ledviny – ploška ledvin se uplatňuje při nemocích močových cest, pohlavních orgánů, ženských potížích (menstruační bolesti apod.). Pomoci může i při bolestech kolen, bederní páteře, zánětech středního ucha, při lymfatických potížích a pročišťovacích kúrách.

Slinivka břišní – se mačká nejen při nemocech slinivky břišní, ale podporuje látkovou výměnu, působí pozitivně na trávení a hladinu cukru v těle, hodí se i a při onemocnění sliznic (rýma, zánět nosohltanu, zánět dutin apod.)

Slezina – pomůže při potížích se slezinou. Také zlepšuje krevní oběh a podporuje tvorbu bílých krvinek, to znamená, že se hodí vždy, když je potřeba stimulovat imunitu.

Močový měchýř – souběžně s bodem C se mačká při epilepsii. Při zánětech močových cest bod nemačkejte, jenom klidněte hlazením.

Reflexní masáž se provádí také na obličeji nebo páteři. Pokud byste se chtěla raději svěřit do rukou odborníka, můžete navštívit téměř jakýkoli masážní salon. Za hodinovou péči maséra zaplatíte kolem 350 korun.

Vyzkoušela byste reflexní masáž?