Při aromaterapii se používají éterické oleje a rostlinné oleje, masťové a krémové základy, které se vzájemně míchají pro danou situaci. Obecně se tato metoda používá nejčastěji při chorobách, jejichž vznik je podmíněn psychikou.

Éterické oleje, kterých aromaterapeuti využívají, jsou těkavé a silně koncentrované aromatické látky. Přestože jsou označovány jako oleje, jsou lehké a nemastné. Snadno se rozpouštějí v rostlinných olejích a také v alkoholu, medu a mléce.

Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organismu a působí na naši psychiku a emoce. Vhodně volenými éterickými oleji lze dosáhnout úlevy při řadě psychických i zdravotních problémů, posílení imunity, nebo lze preventivně působit proti vzniku některých onemocnění. Nejčastěji se používá levandule, citron či eukalypt. Aromaterapii lze aplikovat třemi základními způsoby.

Inhalace

Inhalace silic je možné využít v psychoterapii při léčbě různých psychosomatických onemocnění. Běžně se dnes používají různé inhalátory nebo aromalampy. Pokud jsou bylinné silice ponechány volně, dochází k jejich rozptylu do okolního prostoru. Výrazného účinku je dosaženo například při užití koupelových olejů a saunových směsí.

Po vdechnutí se vjem dostává čichovým nervem do čichového centra v mozku. Z tohoto místa vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervový systém. Může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení, odstranit bolesti hlavy a další.

Vnější použití silic

Nejjednoduššími aromaterapeutickými preparáty pro vnější použití jsou regeneračně-masážní oleje. Tyto oleje se využívají zejména při aromaterapeutické masáži, ale nacházejí své uplatnění také při ostatních typech masáží. Vhodná je také lokální aplikace při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, při kožních onemocněních, jako podpůrné prostředky léčby a k běžnému dennímu ošetření. 

Aromaterapeutickou masáž nabízí také mnoho masážních studií. Mezi nejoblíbenější patří masáž celého těla (od 550 Kč), která v průměru trvá hodinu až 100 minut, či prenatální (od 280 Kč) a antimigrenózní masáže, za které nezaplatíte ani 200 Kč. 

Vnitřní užívání silic

Vnitřní užívání silic je způsob nejméně rozšířený a značně rizikový. Mnohé silice k tomuto použití nejsou vůbec vhodné. Při vnitřním použití je kladen zvláštní důraz především na potenciální toxicitu látek obsažených v některých bylinách, například thujon v šalvějové silici nebo myristicin v muškátové silici.
Proto by k vnitřnímu užívání mělo dojít jen pod dozorem nebo po proškolení zkušeného terapeuta. Užívání silic je podobné jako pití bylinných nálevů a odvarů. Jejich aktivní látky poměrně rychle pronikají do krevního oběhu, a díky tomu se účinek dostaví téměř okamžitě.

Vyzkoušejte doma

Koupele

Již zmíněné koupele si také můžete vyzkoušet. Relaxujte v teplé vodě, inhalujte bylinné výpary a nechte léčivými složkami nasáknout i vaši pleť.

Povzbuzující koupel připravíte ze čtyř kapek grapefruitové silice, pěti kapek levandulové silice a jedné lžíce plnotučného mléka nebo vodky. Použitím mléka či vodky zabráníte podráždění pokožky. Silice smíchejte s vodkou či mlékem a přidejte do teplé koupele.

Podobným způsobem připravíte koupel uklidňující. Místo levandule a grepu však použijte jednu kapku heřmánkové, tři kapky růžové a tři kapky pomerančové silice.

Potřebujete-li si „pročistit hlavu“, přidejte do lžíce mléka (případně vodky) pět kapek levandulové, dvě kapky mátové a dvě kapky bazalkové silice.

Aromalampy

Některé prvky aromaterapie si můžete bez obav vyzkoušet doma. Pokud se ale chystáte využít vonných látek k podpůrné léčbě, poraďte se nejprve se svým lékařem nebo se obraťte na zkušeného aromaterapeuta.
 
Určitě máte doma alespoň aromalampu. Její podstatnou součástí je miska, která se plní po okraj vodou. Umíte ji správně použít? Optimální objem misky je cca 100 ml a její vzdálenost ode dna aromalampy by měla být nejméně 7 cm tak, aby nedocházelo k příliš rychlému vypaření vody.

Pod miskou zapalujeme speciální svíčku z čistého parafínu. Je zdrojem tepla pro ohřátí misky s vodou a urychluje odpařování rostlinné silice, která se do vody nakape v množství 4–8 kapek. Silici pro inhalování volíme podle vyhovujícího aroma a žádoucího terapeutického účinku

Můžete zvolit některou z těchto bylinek:

Angelika je vhodná při nachlazení, podporuje trávení, při masáži zmírňuje revmatické bolesti. Není však vhodná na léto, v kombinaci se sluněním přináší víc škody než užitku.
Anýz výrazně působí na trávicí trakt a má protikřečové účinky
Bazalka odedávna blahodárně působí na psychiku, uklidňuje při úzkostech a pomáhá při bolestech hlavy. Odpuzuje hmyz, podporuje pocení. Není ale vhodná pro těhotné ženy.
Borovice působí antisepticky, pomáhá při nachlazení, rýmě, čistí vzduch.
Citron je velmi vhodný při duševní námaze, osvěžuje, má antiseptické účinky, příznivě působí na pleť. Doporučuje se i dětem.
Cypriš vyrovnává nervové napětí. Není vhodný při vysokém krevním tlaku a při epilepsii.
Černý pepř snižuje horečku, napomáhá trávení a zmírňuje bolesti břicha, pomáhá při nachlazení.
Estragon povzbuzuje a osvěžuje, podporuje chuť k jídlu, pomáhá při revmatismu. „Těhulky“ by se mu raději měly vyhnout.
Eukalyptus je nejvíce užíván při dýchacích potížích, uvolňuje dýchací cesty, napomáhá hojení ran a silně čistí vzduch.
Grapefruit je antidepresivní, osvěžuje vzduch, je vhodný do koupelí a k masážím.
Jasmín povzbuzuje srdeční činnost, navozuje euforii a optimismus. Pozor, dámy, je to také silné afrodiziakum.
Levandule má výrazné hojivé účinky, její aroma navíc odpuzuje moly. Doporučuje se k uklidnění při porodu. Je vhodná pro děti.
Máta zmírňuje dýchací problémy, podporuje chuť k jídlu.
Meduňka snižuje horečku, podporuje pocení, je vhodná pro zklidnění a při nespavosti. Vhodná je také pro děti.
Neroli ocení hlavně studenti. Zvyšuje schopnost koncentrace a působí pozitivně na psychiku, uklidňuje.
Rozmarýn silně stimuluje při únavě. Užívá se též jako afrodiziakum. Není však vhodný pro těhotné ženy, při vysokém krevním tlaku a epilepsii.
Růže podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti, stimuluje žaludek.
Šalvěj tlumí činnost nervového systému, vyvolává euforii.
Vanilka čistí vzduch, harmonizuje psychiku, má lehké afrodiziakální účinky.
Yzop napomáhá koncentraci, zmírňuje nachlazení. Je vhodný k masážím hlavně při revmatismu.
Zázvor uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy.

Pokud právě zvažujete návštěvu odborníka, určitě vám pomůže registr aromaterapeutů, který sdružuje kvalifikované odborníky v tomto oboru. 

Věříte, že vůně dokáže léčit? Máte zkušenosti s aromaterapií?

Reklama