Odborníci na výživu přicházejí stále s novými tipy na zdravá jídla. Mezi nimi existuje jakási skupina „superpotravin", které mají lidskému tělu zvlášť prospívat. Otázka však je, v jakém množství, jak často - a zda vůbec prospívají.

Víme, že zdravé je především ovoce, zelenina a z nich vyrobené čerstvé šťávy. Jejich častou konzumaci doporučují různé studie na celém světě a slibují, že při dostatečné konzumaci posílí imunitní systém, potlačí sklon k onemocnění a dokonce prodlouží život.

Dále se objevují čas od času propagované „superpotraviny" jako borůvky, brokolice, para ořechy, ale také bobule goji - kustovnice čínské (Lycium barbarum), výtažky z pýru plazivého, který je většinou považován spíš za plevel, nebo kefír. Odborníci z Baylorovy univerzity v Dallasu k těmto zázračným potravinám nedávno přidali kiwi a ječmen.
Proti jejich názoru se ale nyní postavila skupina britských vědců, která tvrdí, že ve skutečnosti žádné superzdravé potraviny neexistují.

„Každá z těchto jmenovaných potravin je zdravá a prospěšná, ale jedině jako součást pestré a správně vyvážené stravy," tvrdí anglická odbornice na výživu Bridget Aisbittová. „Když si dáte jablko, pomeranč nebo hrst borůvek, je to všechno asi tak stejně vhodné." Hlavní nebezpečí podle ní tkví v zúžení jídelníčku jen na několik druhů potravin, které pak mohou nadělat víc škody než užitku.

„Tím pádem vám některé vitamíny a minerály začnou chybět a jiných se budete přejídat bez zvláštního efektu, protože přebytek se vyloučí v moči," dodává expertka.

Australská asociace spotřebitelů dokonce tvrdí, že v mnoha případech „zázračných" potravin jde jen o reklamní trik a nepřinášejí lidskému organismu žádný zvláštní užitek. Kritizují například dnes u protinožců módní jasně zelený nápoj z pýru plazivého, který má ale ve skutečnosti menší obsah prospěšných vitamínů a minerálů než třicetigramová porce špenátu, brokolice nebo zahradního salátu.

„Je zdravější jíst pravidelně banány, pomeranče a mrkev než nárazově zkonzumovat velké množství právě určité potraviny, která přišla do módy, nebo se dokonce ve velkém cpát jen jí," uzavírá odbornice na výživu.

Zdroj: Korzo

Jíte zdravě jen nárazově, nebo v průběhu celého roku? Podléháte „módním" výživovým trendům?

Celodenní SOUTĚŽ o skvělé ceny:
14. a předposlední slovo soutěžní věty dostanete jako bonus: 14. „přesto“; 16. „nelze“.
Kompletní sestavenou větu vkládejte SEM!


Reklama