image.png
Foto: Shutterstock

1. Nezáleží na fototypu

Dočetli jste se, že pokud jste světlý fototyp, musíte svou pokožku mimořádně chránit a pokud ten tmavý, zase tak snažit se nemusíte? Omyl! Pokud se chcete opalovat zdravě, nezáleží na tom, jaký fototyp jste, chránit byste se měli stejně ve všech případech. Pokud se vyloženě jdete slunit nebo víte, že budete své tělo, i když třeba jen část, vystavovat sluníčku, rozhodně se na to připravte. Namažte se co nejvyšším faktorem a několikrát za den to zopakujte. Při koupání ještě častěji. Zaměřte se při tom zejména na obličej, kde bývá kůže nejnáchylnější a nejcitlivější.

2. Sluneční ochrana je nutnost i při sluníčku za mraky

Říkáte si: Je zataženo, tak to se nemusím mazat.” To je ale také mýtus, sluneční paprsky pronikají i přes mraky, a tak se vám může lehce stát, že pokud to podceníte, skončíte se spálenou pokožkou, a to je to nejhorší, co jí můžete udělat, protože kůže má dlouhodobou paměť a každé takové spálení se počítá.

3. Neriskujte pobyt na sluníčku v rizikovou hodinu

Nejvíce pálí sluníčko ve 12 – tedy v poledne, tak se mu v tuto hodinu rozhodně nevystavujte, omezte i pobyt ve vodě, protože v té jsou sluneční paprsky odráženy jsou ještě silnější. Raději si dojděte na oběd, kde budete schovaní ve stínu. Opravdu to za to nestojí a pokud si myslíte, že se kolem poledne co nejvíc opálíte, není to pravda, i tmavá pokožka má tendenci se spálit.

649940537654dimage.png
Foto: Shutterstock

4. Nesnažte se o co nejtmavší barvu

Dříve se pro co nejtmavší barvu používaly oleje – slunečnicový, olivový nebo třeba sezamový. Pravdou je to, že mastnota slunce přitahuje, ale tyto oleje patří do kuchyně, ne na tělo, protože neobsahují žádnou ochranu. Dnes už se vyrábí speciální oleje s ochranou pro rychlejší a déle trvající opálení, tak do nich investujte. Věděli jste, že hodně tmavě opálená pokožka dnes není trendy a slušivé je jen lehké opálení? Zkrátka to zdravé. Nic se nemá přehánět a tady to platí dvojnásob.

5. Složení krému na opalování hraje velkou roli

Většina opalovacích přípravků obsahuje i zbytečné chemikálie, které neškodí pouze vašemu tělu, ale třeba i vodě nebo vodním organismům, včetně živočichů a rostlin. Některé firmy se zaměřují na šetrné složení, které nikomu neublíží, tak se po nich mrkněte (nabízí je například značky La-Roche Posay, Clinique, Avéne nebo Eucerin).

Zdroj: autorka článku, healthline, healthshots, ndtv

Reklama