Správné čištění zubů a péče o jejich vzhled je nedílnou součástí osobní hygieny, zvláště pak v dnešní době, kdy stále významnější roli přisuzujeme nejen zdraví, ale také tomu, jak naše zuby vypadají.

Aby byla péče o mezizubní prostory efektivní, je třeba se vyvarovat chybné nebo nedokonalé technice čištění. Příčinou kazivosti zubů a také zánětu dásní, který může vést až ke ztrátě zubů, je zubní povlak a následný zubní kámen.

Zub, který je bez zubního plaku a kamene, neonemocní! 

V zadní části je prostor pro mezizubní kartáčky TePe

Vzhledem k tvaru mezizubního prostoru v zadním úseku chrupu, tj. mezi třenovými zuby a stoličkami, je nejvhodnější technikou čištění mezizubní kartáček.

mezizubní kartáčekTePe mezizubní kartáček pracuje na stejném principu jako kartáč na vyčištění lahví. V užším průměru mezizubního prostoru se vlákna mezizubního kartáčku ohnou a v širším se naopak napřímí. Tím je zajištěno odstraňování zubního plaku ze všech zakřivených zubních ploch mezi zuby.

Všechny mezizubní prostory však nejsou stejně veliké a ani stejně tvarované. Často nestačí používat pouze jednu velikosti pro všechny mezizubní prostory. Doporučuje se používat 2 kartáčky od jedné velikosti, jeden v přední části chrupu a druhý se zahnutým drátkem do požadovaného úhlu pro snazší čištění zadních částí chrupu.

Velikost zubního kartáčku, který je pro vás nejvhodnější, vám určí váš zubní lékaře nebo dentální hygienistka. Předvedou vám také, jak s kartáčkem správně pracovat.

A kdy používat zubní nit?

expandPřední zuby, řezáky a špičáky, mají oblý tvar. Stejně tak i mezizubní prostor má jiný tvar než u stoliček. Proto doporučujeme používat pro čištění mezizubního prostoru předních zubů zubní nit. Je-li prostor hodně těsný, doporučujeme používat tenčí zubní pásku.

expandZubní nit odstraní při správné technice užití povlak po celé délce předních zubů, včetně prostoru mezi dásní a zubem.

Pro začátečníky a pro děti je šikovný držáček na vlákno, který snižuje nebezpečí poranění dásně. Tento způsob čištění ale není tak účinný jako použití nitě samotné, se kterou lze manipulovat, jak je třeba.

Zubní nit se při správné technice fixuje mezi prsty, které pak ovládají vlákno tak, aby obemklo zub a setřelo povlak z co největší plochy zubu.

Příkladem lze uvést širokou paletu vláken z řady G.U.M., včetně vláken na různých typech držátek.

Jak často se věnovat hygieně mezizubí?

expandAby by byla zajištěna správná hygiena mezizubních prostorů, je třeba se čištění mezizubním kartáčkem a zubní nití věnovat 1 x denně. Stačí je jednou až dvakrát protáhnout mezizubím.

Z počátku dáseň po vytažení mezizubního kartáčku z mezizubí krvácí. Není to však způsobeno poraněním dásně kartáčkem, ale poškozením dásně produkty zubního plaku. Již po několika dnech krvácení ustupuje a snižuje se i zápach z úst, který způsobují rozpadové produkty zubního plaku.

Postupně dáseň změní svou barvu, dostane světle růžový nádech, který dokazuje to, že je čistá a především zdravá.

Inspiraci najdete na stránkách www.profimed.cz

Reklama