shutterstock-666751225.jpgFoto: Shutterstock

Vhodná volba tzv. trichologických přípravků neboli vlasové kosmetiky, je obecným základem pro udržení zdravých vlasů – a to ať je větrno, mráz, či naopak parné léto. „Pokud si chcete chladných dnů užívat beze strachu o své vlasy, dopřejte jim také jednou týdně masku nebo zábal a peeling na vlasovou pokožku. Nezapomínejte přitom na pravidlo, že zdravá vlasová pokožka rovná se zdravé vlasy,“ doporučuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Healh.

Výživa pro vlasy

Dostatečná hladina látek, jako jsou vitamíny či minerály, je nezbytná pro celkovou vitalitu organismu. Není proto divu, že pokud jich tělo nemá adekvátní množství, podepíše se to i na zdraví vlasů.

V létě se s jejich deficitem běžně nesetkáváme díky dostatečnému dennímu příjmu ovoce a zeleniny. I ve zbytku roku se však dají celkem jednoduše načerpat. Myslete na své vlasy proto také při stravování a dopřejte jim na podzim i v zimě pravidelné dávky následujících látek:

  • železo – jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost, která se mimo jiné projevuje padáním vlasů či lomivostí nehtů. Čerpat ho můžete hlavně z červeného masa, vnitřností nebo špenátu.
  • vápník – třepení, lomivost a vypadávání, to způsobuje vašim vlasům nedostatek vápníku. Doplňte ho organismu bohatým příjmem máku, květáku či mléčných výrobků.
  • jód – hladina jódu má přímý vliv na funkci štítné žlázy. I její nemoci zapříčiňují vypadávání vlasů. Jako bohatý zdroj jódu vám poslouží mléčné výrobky, ryby či kvalitní kuchyňská sůl.
  • zinek – ten je základním prvkem, který podporuje zdravý růst a sílu vlasů. Jestliže vám vlasy pomalu rostou nebo hodně vypadávají, může být na vině právě jeho nedostatek. Doplnit ho můžete zvýšením příjmu semínek, například slunečnicových či dýňových, ryb či červeného masa.
  • křemík – je důležitý převážně pro pružnost vašich vlasů a najdete ho v zelenině, luštěninách a cereáliích.
  • vitamín A a E – nízká hladina těchto látek může být příčinou mastných vlasů, deficitu lesku nebo jejich pomalého růstu. Předejděte tomu příjmem mléčných výrobků, oříšků, listové zeleniny, rybího tuku nebo mrkve.

Opomíjet byste ale neměly ani bílkoviny, které načerpáte převážně z masa, vajec a ryb. Vegani mohou tuto složku stravy najít například v luštěninách či doplňcích stravy. Jestliže se však jakoukoli z těchto látek rozhodnete přijímat formou doplňků stravy, vždy konzultujte jejich vhodný výběr s praktickým lékařem nebo lékárníkem.

Psychická pohoda

Podzimní a zimní čas je se svými krátkými dny tím nejdepresivnějším obdobím v roce. Spousta lidí je v této roční době skleslejší a snáze podléhá stresu, který bohužel negativně podporují i například přípravy na vánoční svátky. Zkuste si ale i na tomto období najít to hezké a na stres zapomenout, prospěje to nejen vašim vlasům, ale i kardiovaskulárnímu systému. „Při silné míře stresu může dojít vlivem útoku bílých krvinek na vlasové folikuly k zastavení růstu vlasů, což má za následek jejich vypadávání. Způsobit může dokonce i onemocnění zvané alopecie areata, při němž vlasy vypadávají na specifických místech velmi rychle, čímž se na hlavě mohou začít tvořit lysiny,“ upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková.

Clipboard.jpg
Foto: Rakytníkový peeling pro vlasovou pokožku Natura Siberica (Biooo), Vyživující maska na všechny typy vlasů ??s avokádem Love Nature (Oriflame), Revitalizační maska SATINIQUE (Amway)

Reklama