62dfab0c40ddaobrazek.pngFoto: Shutterstock

Zdravá strava je základem zdravého žití. Je klíčová pro řadu procesů v těle, důležitá je pro pleť, vlasy i hezkou postavu. Pokud to, co jíte, může změnit k lepšímu vaše tělo, lze předpokládat, že může měnit také váš mozek.

I malé změny, jako je pití většího množství vody nebo výměna svačiny s vysokým obsahem sacharidů za malou hrst ořechů, mohou mít zásadní vliv na vaše pocity.

Pro „důkazy“, že existuje jasná souvislost mezi jídlem a mozkem, není třeba chodit daleko. Několik jich pro vás máme.

Zdravá strava vám zlepší náladu 

Existují chvíle, dny a bohužel i delší časové úseky, kdy je člověku těžko. Ať už na vás doléhají jakékoli události, anebo nemá váš splín jasnou souvislost, budete možná v pokušení sáhnout po něčem sladkém, tučném a chuťově výrazném, případně po skleničce oblíbeného nápoje jako prostředku na uklidněnou. Nutno dodat, že tyto rychlé „pamlsky“ jsou obvykle pro tělo čímkoli, jen ne pochoutkou ve zdravém slova smyslu. Kromě toho, že bývají spojovány s obezitou a s ní souvisejícími zdravotními problémy, mohou vaši náladu naopak ještě zhoršit, negativně ovlivnit paměť a způsobit, že se budete cítit unavení, frustrovaní a bez motivace. Proto ve chvíli, kdy vložíte do úst něco takhle „dobrého“, abyste si zvedli náladu, vstupujete do začarovaného kruhu. Sladké (tučné, přesolené) vám možná udělá dobře na pár minut, dlouhodobě ale – nejen v souvislosti s náladou - bude mít opačný efekt.

Mezi opravdové pochoutky, tedy potraviny, které vám zlepší náladu i fyzické zdraví, patří například:

  • tučné ryby s vysokým obsahem omega-3 (např. losos)
  • rostlinné zdroje polynenasycených mastných kyselin (třeba lněné semínko, chia semínka, fazole, čočka, vlašské ořechy nebo nezralé sójové boby, tzv. edamame)
  • kvalitní hořká čokoláda (obsahuje unikátní kombinaci flavonoidů, které zvyšují průtok krve do mozku a prokazatelně podporují mozkové funkce)
  • kvašené potraviny, jako je kysané zelí, kimči, jogurt, kefír nebo kombucha, které podporují zdravé střevní bakterie a pomáhají zvyšovat hladinu serotoninu
  • káva (i ta bez kofeinu stimuluje uvolňování neurotransmiterů, které zlepšují náladu)
  • ořechy a semena
  • potraviny bohaté na železo (mořské plody, tmavě zelená listová zelenina jako špenát, kapusta nebo brokolice, sušené ovoce jako třeba rozinky a meruňky, anebo hrášek)

Zdravá strava je prevencí psychických obtíží

Četné studie ukazují, že západní strava, často plná sladkých potravin a transmastných kyselin, je spojena s vyšším rizikem deprese nebo úzkostných stavů. Naopak konzumace stravy středomořského typu zahrnující ryby, čerstvou zeleninu a ovoce toto riziko prokazatelně snižuje. Ke zlepšení duševního zdraví pomohou některé zdravé změny v jídelníčku, včetně snížení množství konzumovaného cukru, kofeinu a alkoholu.

Nutno dodat, že stavy duševního zdraví, jakými jsou deprese nebo úzkost, znamenají víc než jen to, že se občas cítíte smutně nebo vás něco trápí. Jde o vysilující zdravotní problémy, které často vyžadují zásah a léčbu. Právě v takovém stavu může být obtížné zdravě jíst a o jídle vůbec přemýšlet, proto je dobré začít hned, abyste tyto závažné psychické stavy ještě více nepodporovali, ale naopak jim předcházeli.

62dfad33b373eobrazek.pngFoto: Shutterstock

Zdravá strava zlepšuje mozkové funkce

Pokud se vám občas zdá, že máte unavený mozek a vaše paměť není taková, jaká by mohla být (nebo jak bývala), může to způsobovat špatné složení jídelníčku. Mnohé výzkumy prokázaly, že konzumace nevhodné stravy s vysokým obsahem nasycených tuků a sacharidů (především rafinovaných cukrů a obilovin) může způsobovat problémy s pamětí, pomalou reakční dobu, a dokonce špatné prostorové vnímání i zhoršenou schopnost vizualizace.

Zhoršení způsobené stravou je překvapivě rychlé. Potvrdila to například studie z roku 2020: zdraví dobrovolníci ve věku 20 let dosáhli horších výsledků v paměťových testech a celkově hůře ovládali svůj apetit už po sedmi dnech konzumace stravy západního typu s vysokým obsahem cukrů. Na druhé straně se ukázalo, že konzumace stravy bohaté na polynenasycené mastné kyseliny (např. omega-3 a omega-6) mozkovým funkcím výrazně svědčí.

Zdravá strava zvyšuje hladinu energie, produktivitu a motivaci

Jedním z velmi účinných způsobů, jak zvýšit hladinu energie v průběhu dne, je jíst stravu plnou bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů, které energii uvolňují pomalu a postupně. To pomáhá být celkově produktivnější a v konečném důsledku také motivovanější. Částečnou příčinou těchto pozitiv může být i kvalitnější spánek, za který je kvalitní strava také zodpovědná, stejně jako posílený imunitní systém a celkově lepší „pocit v těle“.

Mezi chutné a zdravé potraviny, které dodávají a udržují energii i soustředění, patří: řecký jogurt, banány, sladké brambory, pomeranče, celozrnné výrobky, quinoa, nejrůznější semínka (napíklad chia, dýňová, slunečnicová), vejce, špenát, losos, kokosová voda nebo třeba máta.

Čtěte také:

Zdroj: royalsocietypublishing.orgmedikaur.commdpi.com

Reklama