Židovské brambory, jeruzalémské artyčoky, slunečnice. Tři různé názvy, které spojuje jedna jediná rostlina – topinambur. Má hned několik vlastností, pro které si ji zamilujete. Proč ji pěstovat i na vaší zahrádce?

Slunečnice topinambur pochází z Ameriky. Její název připomíná jméno jihoamerického indiánského kmene Tupinambů. Právě od nich na území dnešní Brazílie francouzští mořeplavci rostlinku v 16. století získali.

1) Jsou krásné

V průměru až 10 centimetrů velké žluté květy svítí na dálku. Objevují se od pozdního léta do pozdního podzimu, takže už nemají velkou konkurenci ostatních květů. Nápadně připomínají slunečnice, což není divu. Však jsou také jejich blízkými příbuznými.

topinambur

2) Pěstování je hračka

Nemusíte se obávat, že bude vyžadovat nějakou speciální péči. Pěstování této víceleté rostliny zvládne i začátečník. Stačí ji na jaře vysadit, a to podobně jako brambory. Do pásů nebo hrůbků. I když více plodí ve vlhčí zemině a na slunci, zvládne i sušší půdu a polostín. Sklizeň je možná už na podzim, ideálně ale několik dní po zrznutí stonků. Na metru čtverečním můžete vytěžit kolem 5 kilogramů hlíz. Ale protože rychle vysychají (obsahují až 80 % vody), pěstitelé volí jiný postup, mnohem pohodlnější. Dolují topinambury průběžně od podzimu do jara, dle potřeby. Úroda totiž přežije i mráz, a to až - 30 °C.

3) Dopřejí vám soukromí

Možná by vás to nenapadlo, ale z topinambur si můžete vypěstovat dočasný, ale krásný živý plot. Brzy po vysazení se můžete těšit na zelenou stěnu bránící nevítaným pohledům do soukromí vaší zahrady. Navíc tyto stěny vytvoří příjemné závětří.

topinambur

4) Zasytí vás

Topinambury jsou výbornou náhradou brambor, můžete je konzumovat syrové i vařené. A rozhodně budete mít z čeho experimentovat. Jedna rostlina zvládne vyprodukovat až jeden kilogram hlíz, které připomínají svým vzhledem kořen zázvoru. Mají jemnější a sladší chuť než brambory, a v syrovém stavu chutnají po oříšcích.

5) Jsou zdravé

Na rozdíl od brambor neobsahují topinambury škrob, ale polysacharid inulin. Ten je vhodný i pro diabetiky, protože nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Obsahují také vlákninu, vitaminy, aminokyseliny, draslík a další prospěšné látky. Pomáhají zlepšovat činnost ledvin a jater, zlepšují látkovou výměnu a trávení. Bojují také proti revmatu, astmatu, stresu, ale také zmírňují křeče, detoxikují tělo a snižují hladinu cholesterolu. Výživoví poradci je také často doporučují lidem bojujícím s nadváhou nebo v rekonvalescenci.

topinambur

Na tohle pozor!
Jste rozhodnuti, že si topinambury na svou zahrádku vysadíte? Pak pozor na jediné. Jsou v Česku nepůvodní, invazivní rostlinou a velmi rychle se rozrůstají. Proto je třeba držet je na uzdě, jinak byste se jich jen těžko zbavovali. Výhodou ale je, že si poradí s ostatním plevelem, který zdecimují.

Čtěte také: