Možná i vy jste si někdy položili otázku, co si představit pod pojmem zdravá strava. Pro jednoho je to bílé maso, celozrnné pečivo a spousta zeleniny, druhý si představí třeba přísnou vegetariánskou stravu. Je ale nutné zdůraznit, že každý extrém je špatný. Náš jídelníček by měl být totiž především pestrý.

Jak jíst zdravě a přitom pestře vám poradí internetové stránky www.ZijZdrave.cz, kde můžete nalézt velkou řadu zajímavých informací o zdravém stravování a pohybu, rady odborníků a rovněž množství receptů. A nejedná se pouze o tradiční českou kuchyní – naleznete zde i nevšední recepty z exotického ovocem, které jsou nejen neobvyklé, ale i chutné a zdravé. 

Několik zajímavých exotických receptů vám nyní představíme, další hledejte na stránkách www.ZijZdrave.cz. A pokud chcete mít nejnovější recepty z první ruky, zaregistrujte se zde a jako člen Klubu Žij Zdravě obdržíte do své e-mailové schránky každý měsíc nový newsletter s aktuálními radami pro váš zdravý život i receptem na exotický pokrm.

Ovocný salát s granátovým jablkem

zijzdrave.cz2 žluté melouny, 1 mango, 2 broskve, 3 vetší kiwi, 1 větší sladký pomeranč, šťáva z 1 citronu, 1 lžíce cukru, špetka skořice, 3 granátová jablka

Melouny rozkrojte, vydlabejte semínka, odkrojte slupku, dužinu nakrájejte a vložte do mísy. Mango oloupejte, dužinu okrájejte, překrájejte na kousky. Broskve oloupejte a nakrájejte na měsíčky. Oloupané kiwi rovněž nakrájejte. Pomeranč oloupejte a každý měsíček překrojte napůl. Granátové jablko rozkrojíte a vydlabejte zrníčka. Ovoce v míse poprašte cukrem a skořicí, zalijete šťávou z citronu a promíchejte. Podávejte chlazené.

Kuřátko Papája

zijzdrave.cz4 kuřecí prsa nakrájená na kostičky, 1 papája, 1 střední cibule, 3 lžíce olivového oleje, 250 ml kokosového mléka, 1 lžička cukru, 1 podélně rozkrojená tobolka vanilky, sůl a pepř podle chuti

V hrnci smíchejte kokosové mléko, cukr, vanilku a vše nechte přijít téměř k varu. Odstavte a nechte vyluhovat. Papáju rozkrojte napůl, lžící vydlabejte semínka a oloupejte slupku. Čistou dužinu nakrájejte na plátky. Na velké pánvi rozehřejte olej, přidejte kousky kuřete a smažte je do růžova. Přidejte cibuli a smažte, až zesklovatí. Přidejte plátky papáji a vše duste dalších 5 minut. Mezitím vyjměte vanilku z kokosového mléka a tupou hranou nože seškrábněte zrníčka ke kuřeti. Kuřecí směs rozložte na servírovací mísu, ochucené kokosové mléko vlijte na pánev a na prudkém ohni nechte zredukovat na omáčku. Tou pak přelijte kuře s papájou. Podávejte nejlépe s rýží.

Exotický salát

zijzdrave.cz2 karamboly, 1 kiwi, 2 papáji, 2 banány, šťáva z 1-2 limetek a 1 pomeranče, cukr dle chuti

Oloupejte banány a nakrájejte je na kolečka. Kiwi oloupejte a nakrájejte na kolečka, karamboly na hvězdičky. Vše pokapejte cukrem oslazenou šťávou z limetek a z pomeranče. Papáju rozpulte, vyndejte semínka, oloupejte a nakrájejte na malé kousky. Ty přidejte k ostatnímu ovoci, vše zamíchejte a nandejte do pohárových misek. Před podáváním nechte ovocný salát vychladit alespoň hodinu v lednici.

Přejeme vám dobrou chuť a po dobrém jídle nezapomeňte na pohyb. Vždy myslete na tom, že je třeba se řídit Rovnicí zdravého života: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

logoInternetové stránky www.ZijZdrave.cz jsou součástí projektu Žij zdravě, který vznikl ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Jeho cílem je zvýšit povědomí o obezitě jako vážném celospolečenském problému a přispět ke změně chování české veřejnosti.