Protože ne každého baví svíčky vytvářet samostatně, budeme se v tomto článku věnovat něčemu, co můžete dělat i se svíčkami koupenými - zdobení svíček

Pro první pokusy použijeme svíčky bílé a k nim naši známou dekupáž. Použijeme lepidlo na svíčky a ubrousek - na obrázku jsou svíčky prostě natřené lepidlem a celé zabalené do ubrousku. Vypadají nádherně, ale přiznám se, že autorka tohoto výrobku nedovolila dát svíčku na oltář vědy, a tak nevíme, jak hoří - svíčka doposud stojí netknutá na čestném místě v obývacím pokoji.

Malé motivy na svíčkách odhoří bez problémů a vypadají pěkně.

Kdo jste už zkoušeli mramorování, můžete se pokusit o mramorování na svíčky - postup jsme si už popisovali v článku, věnovaném této technice. Dá se zvolit i ta varianta, že svíčku ponoříte do mramorovací lázně, ale na kurzech obvykle s postupným otáčením svíčky po povrchu plochy s barvami dosahujeme velice dobrých výsledků. Pořídíme to tak, že svíčku nahřejeme ve vodní lázni - ovšem ne moc - a pak z jedné strany dáme párátko, na kterém budeme přidržovat konec svíčky - z druhé strany ji můžeme držet za knot. Svíčkou pak pomalu otáčíme na hladině vody, na kterou jsme nakapali mramorovací barvy.

Pokud jste si bílých svíček zakoupili hodně, můžete směle pracovat dál - dají se koupit voskové plátky, se kterými může pracovat i velmi malé dítě - plátky se rozstříhají na kousky a přilepí se na svíčku pouhým teplem ruky - prostě je přitlačíte palcem. Jak vidíte na obrázku, dají se tím vytvořit krásné vzorky od nejjemnějších filigránových ozdob až po atypicky pruhované svíčky. Pokud se vám plátky zdají drahé (jejich cena je od 12 Kč za kus až po 250 Kč za sadu, ale jeden plátek vydrží na tři až pět svíček podle velikosti vzoru), můžete je nahradit voskovou mezistěnou, se kterou se pracuje podobně. Dají se z ní i aranžovat prostorové tvary, protože je pevnější než tenoučké dekorační plátky.

Další ozdoby můžete vytvořit po vzoru velikonočních kraslic - roztavíte vosk, který obarvíte voskovkou a pak nanášíte pomocí špendlíkové hlavičky vzorečky z kapek nebo puntíků.

A poslední je vyřezávání svíček. Tady potřebujeme svíčku, která byla vyrobená jako potahovaná - při výrobě byl na ni nanesen povlak z Ceresinu, který jí dodává jednolité povrchové zbarvení. Potahová vrstva Ceresinu je velice tenká a na svíčce nijak zvlášť nedrží, takže při mírném naříznutí ji bez potíží dostaneme dolů. Zbyde nám pak krásný bílý vzorek. Postupujeme tak, že si měkkou tužkou lehce předkreslíme vzor na svíčku (můžeme jej i přenést přes kopírovací papír) a pak odlamovacím nožem vyřízneme jednotlivé obrysy.

Další možnost je ta, že nebudeme nic předkreslovat a rovnou budeme vyřezávat krátké čárky, podobně, jako když se kreslí na vajíčko pomocí trubičky. Pak ani nemusíme hledat odlamovací nůž - postačí nám ozdobná škrabka na ovoce. Pokud si ale troufneme na klasickou řezbářskou práci, můžeme ji na svíčkách zkusit také - vyřezávané svíčky mohou mít nejrůznější tvary a vzory.

Jak vidíte, originální svíčku si může pořídit i malé dítě - stačí mít svíčku a trošku trpělivosti…  

       
Reklama