Pokud máte připravený zelený základ podle minulého povídání, pak můžete přistoupit ke zdobení.
Nechci určovat nikomu míru vkusu, ale dle mých zkušeností a estetického vnímání jsou nejhezčí čtyři barevné kombinace.
Tou první je klasická červeno-přírodní varianta.
Na zdobení použijeme drobné perníčky, oříšky, šípky.
Mašle by měly být lněné nebo z jiného přírodního materiálu, v červené nebo přírodní barvě.
Perníčky jsou nejhezčí tmavé s bílým zdobením.
Dobře také vypadají malé borovicové šištičky, dále usušené plátky malých citrónů, mandarinek a jablíček. Úplně je postačí sušit na topení.
Nejlepší na připevnění dekorací k chvojí je tavná pistolka.
Vzhledem k tomu, že se dá sehnat v cenových relacích od sta do pětiset korun podle značky a velikosti, určitě doporučuji, pokud ji ještě nemáte, zakoupit.
Sušené ovoce můžeme použít i v dalších dvou variantách, které obsahují tzv. teplé barvy.

Další možností je kombinace červené a zlaté.
Kromě drobných zlatých vánočních ozdob lze použít mušličky a ulitky nastříkané zlatým dekoračním lakem nebo natřené zlatým akrylovým lakem.
Také stuhy mohou být jen atlasové červené, nebo se zlatým zdobením na okraji.
Opět vše souvisí s mírou vkusu.
Také lze nahradit červenou barvu bílou a vytvořit zvláštně romantickou kombinaci, které já říkám Ludvík XVI. Přestože klasickou vánoční barvou byla kdysi fialová (mělo to cosi společného s barvou roucha církevních hodnostářů), je v dnešní době opomíjená.
Jedná se o tlumenou fialovou barvu, spíš něco mezi fialovou a vínovou, a skvěle se kombinuje s měděnou barvou, kterou opět můžeme nabarvit drobné oříšky, ulitky a mušličky. Špatně nevypadají ani tmavě vínové slaměnky či jiné sušené květy.

Poslední (ale jen v mém doporučení, protože dozajista existují i jiné vkusné kombinace) je studená krása, tj. kombinace modré a stříbrné.
I zde je několik variant, protože si můžete pohrát s odstínem modré přesně tak, aby ladila k vašemu interiéru.
A opět postříbřené drobné dekorace (osobně si myslím, že právě mušličky a ulity ve stříbrné barvě vypadají dokonale), bránit se nemusíte ani bílé barvě, která je pro tuto kombinaci vhodná.
Na dozdobení všech typů věnců jsou velmi působivé a efektní kytičky z Twist Artu, což je hedvábný zatočený papír, ze kterého se dají vyrobit velmi působivé dekorace a o kterém se můžete více dočíst na http://www.brydova.cz/TwistArt.html .    

         
Reklama