Něha, láska, humor, dravost a VÁŠEŇ. Těmito slovy by se nejlépe dalo vystihnout autorské představení „Hra na ANDĚLA“, které uvede Dejvické divadlo 28. května 2014.

Už víte, jak krásné je být člověkem? Takto přesně zní anotace večera, kterým vás v květnu na prknech Dejvického divadla provede herečka Zdeňka Žádníková, společně s pěveckou skupinou Gentlemen Singers a s klavírním doprovodem Lukáše Čermáka. I když je Zdeňka stálou členkou Dejvického divadla, tento večer bude přesto jiný.  Výtěžek z představení půjde totiž na její nadační fond.

zad1

Čím se fond přesně zabývá a jak se Zdeňce daří plnit roli supermámy? Zeptali jsme se jí na několik otázek:

Hrajete v divadle, točíte seriály, máte krásné čtyři děti ve velkém věkovém rozpětí od jednoho roku do 12 let. To už je opravdu hodně i na ostřílenou maminku. Co Vás přivedlo k myšlence ještě navíc založit nadační fond? Komu jste se rozhodla pomáhat a jak se Vám to daří?

Náš nadační fond vznikl v roce 2007 a mění kompletní vizuální podobu vybraných dětských ambulancí, JIPEK a dětských domovů, tak, aby na malé pacienty nepůsobily tyto prostory stresujícím dojmem. Jsem ráda, že výtvarný styl autora Libora Škrlíka, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, je originální, dynamický a zábavný, a co je důležité, Libor se neopakuje.

V listopadu 2013 jsme například předali celý velký projekt dětské pohotovosti včetně nového orientačního systému a novorozeneckou JIRP ve FN Motol. Patronkami předání nám byly Jana Holcová s Lenkou Krobotovou, což mi udělalo velkou radost a v současné době začínáme připravovat úplně novou vizuální podobu dětské ambulance ve Strakonicích. Premiérově jsme rozjeli projekt pro „dospělá” oddělení s názvem „Přísloví pro potěšení”. Velkoplošné barevné obrazy Magdy Veverkové a vtipné fejetony Benjamine Kurase mění chodby a čekárny na geriatrii v Pardubicích a od července i na gynekologicko- porodnickém oddělení Fakultní nemocnice v Motole, či v domově pro seniory v Přelouči nebo na základních školách. Náš nadační fond je možná jiný i tím, že nemá zaměstnance, má minimální náklady, nevyplácím odměny apod. Charita nemá být byznys.

motol

Orientační systém ve FN Motol – dětské oddělení

Takže by se dalo říci, že jste takový živoucí anděl, ostatně o tom je i vaše autorské představení, Hra na anděla. Jak toto představení vůbec vznikalo?

Před dvěma lety mne oslovil Richard Uhlíř z Gentlemen Singers, jestli bych pro ně nechtěla zkusit vymyslet představení v rámci jejich cyklu pro Hradeckou filharmonii, téma Valentýn a láska. Pro mě poměrně strašné zadání (smích). Kluci znali moji knížku, já jejich repertoár, protože nám často vystupují na benefičních akcích. Zkusila jsem si napsat první návrh scénáře s tím, že dobře, láska ano, ale Valentýn ne, importované svátky nesnáším. Chtěla jsem to napsat tak, aby to bavilo i chlapy, což je u básní a komponovaných večerů docela výzva. Kluci si to přečetli, líbilo se jim to a docela se bavili, a právě na to konto se nechali i trochu ode mě režírovat. Jezdila jsem s tehdy roční Zuzankou do Hradce na zkoušky a na premiéře mne poprvé v životě drkotaly zuby trémou, protože v sále sedělo 400 lidí. Nakonec to byl jeden z našich nejsilnějších profesních zážitků. V dubnu si představení nahrál Český rozhlas a nyní pracujeme na anglické verzi, protože Gentlemen Singers často vystupují v zahraničí. S podzimem se mi pak už uvolní ruce a budu se moci vrátit do práce.

trhthTakže budete opět naplno v pracovním procesu. Komu konkrétně je výtěžek z představení v Dejvickém divadle věnován?

Stanovila jsem si sama pro sebe pravidlo, že každý rok uděláme mimo Prahu, pro kterou se samozřejmě finanční prostředky shánějí snadněji, alespoň dva projekty v regionech. A zatím se to daří. Dejvický večer bude ve znamení dětské neurochirurgie FN Motol a dětské ambulance nemocnice ve Strakonicích. Získanou částku rozdělíme na půl. Do konce léta oba projekty dokončíme a slavnostně předáme. Ta předání jsou vlastně takové premiéry. Chtěla bych poděkovat za vstřícnost a možnost pořádat benefiční večer právě u nás v divadle. Moc to pro mne znamená. Všichni jste srdečně zváni, představení se uskuteční 28. května od 19:30 a cena lístku je 250 Kč.

Více o představení: 

plakattt

Reklama