Zdeněk Svěrák přináší radost už několikáté generaci. Jeho laskavý humor baví a zároveň zvláštním způsobem uklidňuje. Máme díky němu pocit, že vše je a bude v pořádku.

zdeněk svěrák

Setkali jsme se před časem na jeho autogramiádě, kde se vytvořila neuvěřitelná fronta oddaných fanoušků všeho věku, kteří trpělivě čekali, aby mohli být aspoň chvíli nablízku této výjimečné osobnosti. Bylo milé to pozorovat.

Nakonec jsem přišla na řadu já s připravenými otázkami. A o čem jiném bychom se při takové příležitosti mohli bavit, než samozřejmě o knížkách....

Kdybyste měl jmenovat pět knih vašeho života, které by to byly?
Jako první si vybavuji knížku Václava Říhy Zvířátka a Petrovští, kterou jsem pořád nemohl dočíst, protože jsem v té době ještě neuměl pořádně číst...

Pak to byl Ferda Mravenec Ondřeje Sekory. To byla první knížka, která mě rozesmála. A také ovlivnila v některých názorech, protože třeba Berušku jsem neměl rád, protože nebyla na Ferdu hodná...

V pozdější době mě uchvátil svým humorem Zdeněk Jirotka knížkou Saturnin. A ještě víc se mi líbil později Karel Poláček s knihou Bylo nás pět.

Pak jsem se dostal k povídkám Karla Čapka - Povídky z první kapsy a Povídky z druhé kapsy. A to je už vlastně pět, tak to by stačilo...

sveral

Ano, děkuji. A teď, když si chcete něco přečíst, třeba před spaním, po jaké literatuře sáhnete?
Já jsem zjistil, že dlouhý román není pro mě, čili já vyhledávám povídky nebo tenčí knížky. Ale teď mám nejraději literaturu, v níž se něco dozvím - takovou popularizační literatura jako píše Bill Bryson.

Napsal třeba Dům - Domov, domácnost, dějiny architektury, kde je popis jednotlivých místností, historie všeho možného i nemožného, co ho napadlo při procházce vlastním domem... Je tam prostě tolik novot, které já jsem nevěděl z historie, takže to mě baví víc než beletrie.

Je to tedy o tom stále se vzdělávat?
Já hlavně myslel, že ve svém věku už nic nového neobjevím... A teď díky jeho knihám vidím, že je spousta neznámých, které mi byly utajeny.

zdeněk sv

Pojďme na závěr k vašim knížkám. Kdybyste měl vybrat svou nejmilejší, která by to byla?
Asi Po strništi bos, která je o mém dětství. I když možná spíš první knížku, která se jmenuje Povídky. Tu mám rád, protože to bylo s ní takové napínavé. Já jsem celý život toužil napsat povídky a dostal jsem se k tomu až na stará kolena. A trnul jsem, jestli to vůbec umím. A ta kniha se stala bestsellerem, tak ji mám rád.

Děkuji za rozhovor.

Foto: Profimedia

Přečtěte si také:

Reklama