EFT (zkratka pro Emotional freedom techniques) je metoda techniky emoční svobody, kterou se paní Zdena Katayama, podnikavá Češka, naučila v dalekém Japonsku. EFT spadá do oboru energetické psychologie a na první pohled může vypadat dost neuvěřitelně, až šarlatánsky. Ale ono to opravdu funguje...

Tvůrcem EFT je Američan Gary Craig, s jehož svolením paní Katayama začala metodu provozovat před lety po svém návratu z Japonska v Praze.

Zdeno, jak to tedy vlastně s tou vaší cestou k EFT bylo?
Když jsem se poprvé s metodou EFT setkala, moc mě nepřesvědčila. Zdála se mi - stejně asi jako vám - příliš jednoduchá, než abych věřila tomu, co se o ní ve světě psalo. Byla jsem tedy velmi skeptická, přesto jsem o ní dál četla a studovala, co se dalo.

U většiny podobných metod se říká, že platí „věř a víra tvá tě uzdraví“, což může být i vysvětlení, proč je někdo nadšený fantastickými účinky, zatímco druhý to považuje za podvod, protože nepociťuje nic.
To je pravda. A je právě zajímavé, že ani skepticismus klientů u EFT nebrání dobrým výsledkům. Vysvětlení je přitom velmi snadné. U EFT jde totiž o mechanickou záležitost - o „opravu vnitřního energetického systému“.

Musím se přiznat, že když jsem metodu viděla poprvé na živo, cukaly mi koutky...
Ano, poťukávání v oblasti hlavy vzbuzuje na začátku u některých klientů skutečně úsměv až údiv.

Zdena Katayama, www.eft.cz

Jaký je tedy v jednoduchosti princip metody?
V EFT se vychází z toho, že příčinou našich emocionálních problémů je porucha v jemných energiích, které cirkulují v našich tělech po tzv. meridiánech. Jde o jakési překážky na pomyslné cestě, které brání v proudění energie. A podle prestižního amerického psychologa, dr. Callahana, který spojení mezi psychikou a energetickým systémem popsal, jsou právě tyto překážky příčinou našich problémů.

Studovala jsem metodu ve vaší knize, kterou jste vydala. Můžete ve stručnosti popsat, co se tedy děje při tom „ťukání“?
Já to vždy ráda připodobňuji k elektrickému vedení. Dejme tomu, že vaše tělo je žárovka, vaše psychika vypínač a váš energetický systém, to je to elektrické vedení, na kterém záleží, aby se žárovka rozsvítila, když otočíme vypínačem. Možná si vybavíte takové to poblikávání žárovky, které se občas děje. Co uděláte? Asi ji utáhnete, nebo vyměníte. A co uděláte, když vás něco bolí? Vezmete si prášek na bolest. Jenže to není samospasitelné. Ano, na chvíli pomůže, ale problém tam někde zůstal. Pokud by se jednalo stále o tu žárovku, tak po neúspěchu s výměnou začnete zkoumat vypínač. To je podobné, jako když vás lékař pošle kvůli přetrvávajícím problémům, na které není žádné „rozumné“ vysvětlení, k psychologovi. A opět se vám může načas ulevit...

Dovedu si představit, že zakrátko se takový člověk ocitne třeba i na psychiatrii.
Přesně tak. Je to dáno tím, že se vám problémy stále vrací a může to trvat i několik let, což unavuje... Pojďme ale zpět k našemu podobenství se žárovkou. Pokud problémy stále trvají, a není to ani v žárovce, ani ve vypínači, tak už to asi nebudete řešit sama a zavoláte elektrikáře, který bude zkoumat celé elektrické vedení. A tady to začíná být opravdu zajímavé. Pokud se opraví spoj (zeď je snadné narušit a dráhy prohlédnout, což u člověka samozřejmě tak snadno nejde), světlo svítí. A stejně tak, když se opraví ony výše zmíněné dráhy v těle, tak tělo funguje tak, jak má. No a místo vysekávání drátů ve zdi se používá právě ono poťukávání...

A jak vlastně vznikne taková porucha v systému, o které možná často ani nevíme?
Poruchy vznikají následkem prožitého traumatu, negativním myšlením, stresem. A pokud neotočíme vypínačem, často ani nevíme, že se taková porucha stala. Ráda to uvádím na klasickém příkladu, jako jsou fobie. Například při arachnofobii vám pavouk nevadí, dokud ho nevidíte, nebo si ho nepředstavíte. Když byste žila v prostředí, kde prostě nejsou (což je utopie), tak jste celý život v pohodě. Nicméně pozor - i pouhá představa může aktivovat související dráhu, kde kvůli poruše nemůže proudit energie. K odstranění problému je tedy zapotřebí tento tok energie obnovit, spravit vedení.

Konkrétně?
Naladíme se na daný problém a zároveň stimulujeme jemným poklepáváním (ťukáním) určité akupresurní body na obličeji, těle a rukou. Tak dochází k doplnění energie v meridiánu a k zacelení poruchy. Výsledkem je odstranění problému.

Zní to vážně dost neuvěřitelně. Co takto dokážete „vyléčit“?
Všechny fobie, strach, stres, deprese, alergie, pomočování u dětí, neplodnost, ale i fyzické bolesti, např. po úrazech. Hitem poslední doby je pak nespavost, nadváha, různé závislosti a také zraněné sebevědomí, z kterého pak plynou problémy ve vztazích. Klasika.

Takže takový malý zázrak?
Ne, metoda bohužel není úplně zázračná a problémy jsou někdy tak intenzivní, že už pouhá zmínka o nich přináší nesnesitelnou fyzickou či emocionální bolest. Každá konzultace je velmi individuální a je nutné, aby člověk spolupracoval. Nicméně ve většině případů pacient pocítí úlevu hned, případně za několik dnů po sezení.

Dá se EFT naučit, nebo na to člověk musí mít vlohy, jakýsi dar od Boha, jenž mají třeba léčitelé.
Základy metody jsou snadné a skutečně se dají naučit. Po kurzu, které pořádám, si pak každý dokáže sám pomoci od řady problémů, které by ho jinak sužovaly. Příkladem mohou být například nečekané návaly úzkosti, na které trpí poslední dobou čím dál více lidí.

Děkuji za zajímavý rozhovor.

O metodě EFT jsme psali v článku Čeho se bojíme. Pokud vás povídání s paní Zdenou zaujalo, mrkněte na www.eft.cz.

Přečtěte si také:

Reklama