Někdy bývá označován jako skryté civilizační onemocnění. Trpí jím totiž více lidí, než byste čekali. Možná se týká i vás. Příznakům, které na gastroezofageální reflux ukazují, často nevěnujeme pozornost. Přitom může vyústit až ve zhoubné rakovinné bujení!

Gastroezofageální reflux (GER) způsobuje nedostatečně těsná svalová manžeta mezi žaludkem a jícnem. Žaludeční šťávy s obsahem kyseliny chlorovodíkové se tak dostávají z žaludku do jícnu, který na to není uzpůsobený. Proto dochází k podráždění a někdy až zánětu sliznice jícnu, který člověka a dráždí až ke kašli, hlavně v noci během spánku. Refluxní choroba jícnu má ale řadu dalších příznaků:

  • pálení žáhy
  • bolesti v oblasti žaludku a dolní části jícnu
  • žaludeční šťávy v ústech
  • chraptění, průduškové a plicní komplikace

pálení

Onemocnění, které se nevyplatí podceňovat

Připadají vám tyto příznaky jako banalita, která trápí každého druhého? Chyba! Rozhodně byste je totiž neměli podceňovat! GER totiž může postihnout kohokoli a mít velmi vážné důsledky.

„Kyselina chlorovodíková, která kyselost žaludeční šťávy zajišťuje, patří mezi silné kyseliny. V případě, že svěrač netěsní a kyselé šťávy se dostávají z žaludku do jícnu, který na to není uzpůsobený, tvoří se na sliznici chronický zánět. Ten může způsobit změny sliznice, které mohou mít až charakter prekancerózy, což je předstupeň nádorového bujení,“ vysvětluje praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková.

Kdo onemocněním trpí?

„Může jím trpět prakticky kdokoli, postihuje nejen dospělé, ale často také děti. Je ale pravda, že jej lze častěji vypozorovat v některých rodinách a bývá dán i somatotypem, typem postavy. Velmi k tomuto onemocnění přispívá také denní režim člověka. Pokud jí jen párkrát denně a ve velkém množství hlavně na noc, nebo si dopřává velké objemy kyselých potravin, sycené nápoje či alkohol, může mít problém. Kombinace příčin gastroezofageálního refluxu jsou ale nekonečné,“ říká praktická lékařka, která se s tímto onemocněním setkává často.

Pokud už pacient GER trpí, pak je léčba dlouhodobou, respektive doživotní záležitost. Záleží přitom, jak moc je problém rozsáhlý. Někdy stačí hlídat si stravovací režim, nebo mít po ruce pohotovostní anacida, která kyselinu v jícnu a žaludku zneutralizují. Jindy už je ale nezbytné, aby pacienti užívali léky dlouhodobě. Nejzazší možností je pak operace. Ani ta však není všespásná.

„Po operaci  mají pacienti pocit, že budou zdraví jako po narození, ale bohužel tomu tak nebývá. Je to jen rekonstrukční zákrok, který pacientovi často výrazně uleví, ale rozhodně nemůže očekávat, že už nikdy nebude muset dodržovat speciální stravovací režim,“ upozorňuje MUDr. Ethel Ludvíková.

Co by měli pacienti s GER dodržovat?

  • Zdravou životosprávu, v níž nefigurují často tučná jídla, pálivé koření, cibule, česnek, čerstvé pečivo, smažená jídla, alkohol, sycené nápoje, citrusy a vše kyselé.
  • Důležité je nepřejídat se na noc.
  • V případě břišní obezity je vhodné redukovat hmotnost.
  • Spaní v polosedě, omezení zvedání těžkých břemen a poloh, při kterých se může samospádem obsah žaludku vracet do jícnu.
  • Nevhodná je práce v hlubokém předklonu.

Čtěte také: