Čtenářka bokul měla snovou předtuchu o tom, jak bude vypadat její maturitní zkouška. A co se jí zdálo, to se i splnilo. Děkuji Vám bokul za příspěvek.

Milí čtenáři,

dovolte mi zavzpomínat na moji maturitu, troufám si tvrdit, že se bude lišit od většiny z Vás. Maturovala jsem totiž v botaskách a se stejnou obuví jsem vysvědčení přebírala i na radnici. Jak se to tak všechno semlelo?

Asi dva měsíce před maturitou se mi zdál sen. Seděla jsem na potítku, vedle potítka byly opřené berle a moje pravá noha byla položena na židli, celá zasádrovaná. Podivný to sen. Ten sen mi hodně silný, nedal se zapomenout. Se snem jsem se svěřila jedinému člověku. Kamarád z dětského pěveckého sboru se se mnou bavil na náměstí a ptal se mě jak se připravuji na maturitu. Já mu řekla o svém snu a on jen s úsměvem na rtech prohlásil, že třeba si fakt nohu zlomím a budu mít tak víc času na učení.

Maturita se pomalu ale jistě blížila. Nicméně studentský život měl stále povinnosti - včetně těch radostných jako byly hodiny tělocviku. A tam se to stalo. Hráli jsme na asfaltovém hřišti pálkovanou (baseball). Když jsem odpálila míček, běžela jsem ze všech sil na první metu, aby byla šance, že mému družstvu získám bod. Soupeřka mě však na oné první metě z boku sejmula k zemi. Já si pamatuji jen jak běžím a pak ležím na zemi.

Tělocvikář řekl, ať laskavě odejdu a nezdržuju hru. S pomocí jeho a spolužáka jsem se s bolestí v obou nohou nějak doplazila do tělocvičny, kde mi z očí kanuly slzy, které nešly zastavit. Tělocvikář mě ohodnotil na to, že jsem jen v šoku, ale díky Bohu mě odvezli na chirurgii. Naštíplá holenní kost, krvavý výpotek v koleni a ortéza. V bolestech probdělá noc a následný pobyt v nemocnici - to byla moje příprava na maturitu, ke které jsem se dobelhala v kraťasech. A to ačkoli jsem měla na maturitu nachystané nové černé šaty a lodičky.

Maturitu jsem dělala v pondělí ráno. Předsedkyně komise mě uvítala slovy, že je to paráda, že jsem díky mému sádrovému hendikepu měla více času na přípravu. Moc jsem jí to nerozmlouvala. Na maturitu z matematiky jsem si zapomenula vzít brýle a se svým zrakem jsem bohužel ve zcela jednoduchém příkladu nebyla schopna dojít výsledku, neb jsem na papíře tužkou napsané mínus viděla jako plus. A tak se s nejlepší počtářkou pan profesor přes svými kolegy moc nevytáhl. Nemluvil se mnou po mém výkonu ještě hodně dlouho. Z mojí milované biologie jsem taky nepředvedla nejlepší výkon. Francouzštinářka mi na hodně řekla, že mi nemůže dát jedničku, neb by to bylo trapné, aby všichni, kdo z toho jazyka maturovali měli za jedna. Celkové moje maturitní skóré bylo za deset.

Pravdou je, že u přijímaček na vysokou školu jsem úspěšná byla a tam už nikoho mé známky nezajímaly - zajímaly je mé znalosti. 

Pro vysvědčení jsem šla v parném dni poněkud postrojená, židli mi na radnici nikdo nenabídnul, takže si mě na fotce můžete prohlédnout, jak tam visím na klackách.

maturita

S odstupem času se nad tím vším pousmívám. Odmaturovala jsem, zvládla jsem vysokou školu, a nabyté znalosti využívám prakticky v mém zaměstnání. Díky Bohu, stále chodím po svých do práce i z práce a to i přes to, že ona diagnóza tělocvikáře „je jen v šoku“ zněla z úst lékařů „do dvou let skočíte na vozíku“. A to je pro mne nejdůležitější. Sedmileté gymnázium pro mne byla dost tvrdá zkouška v mnoha ohledech a řádky by na to nestačily.

Všem maturantům přeji, ať s odstupem času zvládnou na všechen ten učební stres na zkoušku vzpomínat s úsměvem! 

Zdraví, bokul
Text nebyl redakčně upraven


Téma dne: Maturita

  • Má mít maturitu každý/á
  • Má být opravdu lehká?
  • Jak jste prožívala svoji maturitu a co jste před/při/po ní zažila?
  • Jak prožíváte maturitu svých dětí a vnoučat?
  • Co pro vás maturita a lidi, co ji mají, znamenají?

Na vaše příspěvky se těším od teď až do cca 15. hodiny na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A kolem 16. hodiny jednu z vás, která mne nejvíce zaujme svým příspěvkem,  odměním . Čím? Nechte se překvapit!

Reklama