Každý druhý Čech to zná. Nepříjemné pálení v krku a kyselo v puse. Říhání a náběh na zvracení. Jen obyčejné zažívací obtíže po vydatném jídle? Ne, může jít o víc…

Takzvané „pálení žáhy“ trápí denně až deset procent populace. A ještě osmkrát častěji postihuje těhotné budoucí maminky. Jde jen o neškodná leč nepříjemný pocit, nebo to může být skutečný problém?

Pálení žáhy – odborně pyrózu – vyvolávají žaludeční šťávy, které se vracejí do jícnu. Ten na tuto směs kyseliny chlorovodíkové není stavěný a jeho sliznice dostává pořádně zabrat. Pokud se pálení žáhy opakuje častěji, mohou v jícnu vzniknout vředy nebo i zhoubný nádor.

Nejedná se tedy o nic nevinného. Naštěstí existuje účinná prevence i léčba.

Prevence
Pyróza je typicky civilizační problém. Jíme v poklusu, nárazově, málo koušeme, hltáme, přejídáme se a „dokrmujeme“ v noci – a právě to je pro pálení žáhy ideální živná půda. A často se pak dorazíme kávou, alkoholem (hlavně bílým vínem), cigaretami nebo bublinkovými nápoji.

Pokud trpíte na pálení žáhy a nic s těmito zlozvyky neuděláte, můžete skončit pod skalpelem!

Když už žáha začne pálit, je na řadě „první pomoc“. Musíte žaludeční šťávy spláchnout zpět do žaludku, dřív než stihnou napáchat škody. Nejúčinnější je jedlá soda nebo její varianty – agresivní kyseliny přímo neutralizuje. Pokud sodu nemáte po ruce, sklenka mléka, vlažné minerálky bez bublinek nebo čaje, kousek suchého chleba (dobře rozžvýkat!), žvýkačka nebo kus sýra.

Dlouhodobě prospívá spát se zvýšenou horní polovinou těla, tři hodiny před spaním už nic nejíst, hodinu před spánkem vypít sklenici teplého mléka, nelehat si hned po jídle, nestahovat se pásky. 

A pokud vás žáha pálí i nadále, nestyďte se zajít k lékaři – můžete tak předejít nepříjemným komplikacím.  

Někdy také stačí zajít do lékárny a zakoupit si některý ze spolehlivých prostředků. Dobře se osvědčily například „cucavé“ pastilky Rennie, obsahující ovocnou příchutí ochucený uhličitan vápenatý. „Bonbónky“ spolehlivě neutralizují přebytečné žaludeční kyseliny.


Přečtěte si také:
Hybaj, kyseliny, zpátky do žaludku!
Snadné řešení pálení žáhy a pocitu plného žaludku
Nastávající maminky často obtěžuje pálení žáhy

Jak předcházíte „pálení žáhy“ či nadýmání a plynatosti vy? Jaké proti zažívacím potížím užíváte podpůrné prostředky?

Reklama