Krásný letní den,

dnešní téma je inspirace pro mnoho vašich čtenářek. Kdo nechodil na letní brigády, ten nežil správným studentským životem.

Já jsem brigádami prolezlá jako dřevo napadené červotočem.

Nejkrásnější vzpomínky mám na brigády v nemocnici a na dráze.

Na dráze jsem dostala brigádu až v srpnu. V depu se nás sešlo šest děvčat a parťačka nám rozdala vše potřebné k úklidu, řekla, co která budeme dělat a my makaly. Až jednou ve středu přišel do práce údržbář Pepa mírně společensky unavený. Jeho žena porodila dvojčata kluky. Pro kamarády přinesl pánský parfém pro vnitřní užívání, pro nás holky zákusky, sodovky a po obložených chlebíčkách se jen zaprášilo.

To víte, že jsme si taky lízly. Parťačka měla co dělat, aby nás alespoň udržela ve velmi mírném pracovním tempu. Po poledni jsme začaly být ošťarné, nevěděly, co roupama dělat, a chlapům došla brzy trpělivost, když jsme jednomu daly na oči věnečky, to místo brýlí, a druhému udělaly "nový obličej" z krému ze zákusků. To vyskočili jako čerstvé rybičky, hulákali a my pištěly.

Chytili nás pět, svázali k sobě v pase lanem, přitáhli nás k hydrantu a stříkali na nás vodu. Za chvíli jsme byly jako myšky. Tu poslední také chytili, ale dostala větší trest, že jim hned utekla. V depu stál malý domek, u kterého byl rezavý sud s dešťovou zelenou vodou a se žabinci. Jitku strčili do sudu po hlavě. Chuděra, nalokala se i žabinců. Fuj.

Když jsme Jitce pomáhaly s umýváním jí samotné, nepáchla, ale přímo smrděla, přicházel k nám starší zabubřelý pán a brblal jako pivo. Byl to náměstek, který vše sledoval z temelínu ČSD naproti depa. Asi ráno prošel řádnou ranní ředitelskou masáží, tak se potřeboval odventilovat. No, my kočky jsme byly ještě rozparáděné a "zchladily" jsme ho kýblem s tou voňavou žabincovou vodou.

Samozřejmě jsme to poznali všichni na prémiích.

Po několika měsících jsem potkala kamarádku, která byla velice veselá. Pracovala v temelíně ČSD a právě náš náměstek odcházel do důchodu. Dostal od nás veliký dort, nahoře byl plný zelených žabinců, ale z mandlového těsta. Pohled na něho byl strašný. Střídal barvy a zmohl se jen na jedno: "A ven, vy všiváci!"

Důchodu si moc neužil. Asi se uvztekal.

Dívejte se na věci s nadhledem, mějte se, jak uznáte za vhodné.

arjev

P. S.: Ty brigády byly v minulém režimu začátkem 70. let minulého století.


Milá arjev, sice od brigády uběhlo již mnoho let, ale Vaše vzpomínky jsou plné svěžesti. Super zážitek a myslím si, že stál i za ty strhnuté prémie ;-).
Reklama