V žádné jiné oblasti světa neroste počet lidí tak rychle jako v Africe. Obyvatelstvo černého kontinentu nyní překročilo miliardovou hranici. Navíc je Afrika velice mladý kontinent - 41 % Afričanů je mladší patnácti let, což z ní dělá kontinent s nejmladšími obyvateli na světě. Současně je ale také nejchudší.

Není to ale ve všech zemích stejné. Zatímco růst populace v zemích na severu kontinentu, jako jsou Egypt nebo Tunisko, se zpomalil, v subsaharské Africe naopak rodí ženy více dětí než kdekoli jinde. Srovnejte sami. Celosvětově připadá na jednu ženu 2,6 dítěte, v subsaharské Africe je to 5,3 (kolem roku 1950 to bylo 6,7 dítěte). Světovými šampionkami v plodnosti jsou Nigerijky, které rodí v průměru 7,4 dítěte.

A více Afričanů znamená i větší chudobu. „Mladá generace svou situaci jen tak nepřijme," bojí se evropští politici. Díky televizi a internetu totiž mládež v Africe ví, že jinde se dá žít lépe. A taky,že za lepším vyrazí, i když možná netuší, že k tomu je potřeba odevzdat i nějakou práci.

Podívejte se na video a zjistíte, že my žijeme v opravdovém blahobytu.

Reklama